• Sprawy związane z komunikacją dominowały podczas kolejnego spotkania marszałka Grzegorza Schreibera w ramach cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Tym razem gospodarzem spotkania był Konstantynów Łódzki.

  Marszałek od kilku tygodni jeździ z dyrektorami Urzędu Marszałkowskiego i szefami jednostek podległych do kolejnych powiatów województwa. Spotyka się z mieszkańcami, samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i razem z urzędnikami przedstawia projekty realizowane przez samorząd województwa, oferowane są programy wsparcia, zapowiadane konkursy unijne i podejmowane przedsięwzięcia. Spotkania są też okazją do pozyskania informacji na temat potrzeb lokalnych samorządów i mieszkańców w związku z tworzeniem nowej strategii województwa łódzkiego i pracami nad nową unijną perspektywą finansową.

  W Konstantynowie marszałek Grzegorz Schreiber wizytę rozpoczął od spaceru po odnawianym z pomocą dofinansowania unijnego bazarze przy ul. Sucharskiego. Dopiero później udał się do odremontowanej (również ze wsparciem samorządu województwa) hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2.

  – Ważą się losy naszego województwa. Od tego, jaką strategię uda się przyjąć, jakie będą przewidziane dla nas środki w nowej perspektywie, zależy nasza przyszłość – zaczął spotkanie marszałek.

  Grzegorz Schreiber wspominał, że po objęciu władzy w regionie jednym z pierwszych tematów dotyczących powiatu pabianickiego, z jakim się zetknął, była sprawa tramwaju z Łodzi do Pabianic.

  – Słyszałem takie opinie, że tego trupa nie warto reaktywować. Ale kiedy dokonałem analizy sytuacji, wynik był taki, że jednak warto. Udało mi się zdobyć i wygospodarować środki i sprawić, że tramwaj będzie służył mieszkańcom – zaznaczył szef samorządu województwa.

  Marszałek przypomniał też, że znalazło się dodatkowe dofinansowanie również dla linii z Łodzi do Konstantynowa, kiedy okazało się, że pieniądze zabezpieczone przez poprzedni zarząd okazały się niewystarczające. Wyraził też nadzieję, że uda się zrealizować linię nawet do Lutomierska po tym, jak padła deklaracja o dołożeniu pieniędzy na jej realizację przez Centralny Port Komunikacyjny.

  Kontynuując temat komunikacji marszałek Schreiber zachęcał do większej aktywności, zwłaszcza starostwo, do uczestnictwa w programie odtwarzania połączeń autobusowych. Samorządowców z gmin powiatu pabianickiego zapraszał do wspólnego działania w tym temacie.

  Marszałek wspominał też o inwestycji na drodze 485 w powiecie pabianickim. Jest to trasa z Pabianic w stronę Bełchatowa z rondem w Pawłówku, od którego odchodzi łącznik do trasy szybkiego ruchu S8. Na odcinku zrealizowanym przez Zarząd Dróg Wojewódzkich trwają właśnie odbiory techniczne.

  Podsumowując dwa lata działań zarządu województwa, podkreślił, że wsparcie samorządu województwa z różnych źródeł na tym terenie wyniosło 50 mln zł. Wśród inwestycji wspartych z budżetu województwa wymienił m.in. dofinansowanie budowy dróg dojazdowych do pól w wysokości 1,5 mln zł; wsparcie sześciu projektów spółek wodnych w wysokości 56 tys. zł; 1,5 mln zł dla Domów Pomocy Społecznej w ramach akcji Łódzkie pomaga. Dodał, że na teren powiatu skierowane zostało 50 mln zł z Wojewódzkiego Urzędu Pracy na ochronę miejsc pracy w związku z epidemią koronawirusa.

  foto: Piotr Wajman

  Udostępnij