• Na 35. sesji Rady Powiatu przedstawiono obszerne sprawozdanie z pracy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pabianicach.

    W 2020 roku pod nadzorem PPIS w powiecie pabianickim były 2363 obiekty. W ich nadzór zaangażowanych jest 20 pracowników merytorycznych.

    Rok 2020 był zdominowany przez COVID-19. Już od marca zaczęliśmy pracować w trybie kryzysowym. Ten tryb trwa nieprzerwanie do dziś i pewnie jeszcze trochę potrwa. Wszystkie planowane kontrole, które przez poprzednie lata były wykonywane, w tym roku zostały odłożone. Odbywały się kontrole w terenie, spowodowane interwencjami, skargami i donosami, które musieliśmy sprawdzać. Cała reszta to był nadzór epidemiologiczny, czyli obejmowanie izolacją osób chorych – mówiła dyrektor sanepidu, inspektor Małgorzata Sumińska. Rok 2020 zamknął się liczbą około 4600 osób chorych i ponad 110 zgonów.

    Dla porównania, w tym roku, przez 4 miesiące odnotowano już 7 tys. chorych i 100 zgonów. Jak stwierdziła inspektor Sumińska, sytuacja jest zła. Były takie tygodnie, gdy powiat pabianicki był w województwie łódzkim w niechlubnej czołówce liczby zakażeń i zgonów.

    Byliśmy pierwsi albo drudzy po Łodzi – podkreślała dyrektor. –  Pracy jest bardzo dużo, jest nam ciężko. Nasi pracownicy w tej chwili pracują od 7.00 do 21.00, bez sobót i niedziel. Czekamy z utęsknieniem na koniec pandemii.

    W ubiegłym roku przeprowadzono 755 kontroli i pobrano 1060 próbek. Wykonano 20 kontroli sanitarnych placówek służby zdrowia, 2 kontrole punktów szczepień, 426 wywiadów epidemiologicznych i dochodzeń epidemicznych. Od 685 osób przyjęto próbki na badanie w kierunku salmonelli i shigelli oraz 154 próbki na badanie w kierunku salmonelli i shigelli od osób chorujących i ich otoczenia.

    Służba zdrowia

    Na terenie powiatu objęto nadzorem 148 placówek służby zdrowia. Wykonano 20 kontroli sanitarnych.

    – W Pabianicach objętych nadzorem było 95 placówek służby zdrowia. Przeprowadzono 18 kontroli. W Konstantynowie było 25 placówek służby zdrowia i 2 kontrole. W 5 gminach (Pabianice, Ksawerów, Lutomiersk, Dobroń, Dłutów) objętych nadzorem było 30 placówek. Nie przeprowadzono w nich kontroli – wylicza dyrektor Sumińska. – Jeśli chodzi o działalność w zakresie szczepień ochronnych, to nadzorem objęto 24 placówki, w których wykonywane są szczepienia ochronne. Zaplanowano 41 kontroli, a wykonano 2.

    W ubiegłym roku przeprowadzono 54 wywiady z ludźmi pokąsanymi przez zwierzęta. Zaszczepionych przeciwko wściekliźnie było 9 z nich (7 z miasta, 2 ze wsi). Odnotowano 69 przypadków boreliozy (40 osób zamieszkałych w mieście i 29 osób na wsi).

    Zachorowania na grypę, gruźlicę

    i COVID-19

    Placówki medyczne z naszego terenu zgłosiły 15.296 podejrzeń lub zachorowań grypopodobnych (6 przypadków grypy potwierdzono badaniem laboratoryjnym). Zarejestrowano 6 nowych przypadków gruźlicy. Chorych i ich otoczenie objęto nadzorem epidemiologicznym. 1 zachorowanie zakończyło się zgonem.

    – Zarejestrowane zachorowania na COVID-19 potwierdzane były testami antygenowymi lub testami genetycznymi PCR. Ze wszystkimi osobami, u których stwierdzono obecność koronawirusa, przeprowadzone były wywiady epidemiologiczne. W trakcie wywiadów nasi pracownicy ustalali wszystkie osoby z kontaktu z osobą chorą celem objęcia ich kwarantanną – informuje dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. – Na stronie internetowej i Facebooku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej umieszczane były aktualne komunikaty i informacje dotyczące zapobiegania COVID-19.

    Mieszkańcy powiatu mogli czerpać wiedzę na temat pandemii z wyświetlanych spotów we wszystkich autobusach MZK. Inspektor Sanitarny ściśle współpracował z władzami lokalnymi powiatu pabianickiego.

    Żywność, restauracje i sklepy

    Pod nadzorem Inspektoratu znajdowało się 1107 obiektów. Skontrolowano 185, a zatwierdzono 84. Przeprowadzono 309 kontroli sanitarnych, w tym 28 granicznych i 27 interwencyjnych.

    – Z 55 zakładów 2 obiekty oceniono jako niezgodne z wymaganiami. Były to zakłady usług cateringowych oferujące posiłki w ramach tak zwanej diety pudełkowej – przekazała dyrektor Sumińska. – Wydawane decyzje miały na celu poprawę stanu sanitarno-technicznego obiektów, jak również dotyczyły wyegzekwowania prowadzenia przez operatorów żywności kontroli wewnętrznej w zakładzie oraz jej dokumentowania, a także wprowadzenia i utrzymywania systemu kontroli wewnętrznej HACCP.

    Wydano 1 decyzję zakazującą prowadzenia działalności z uwagi na bardzo zły stan sanitarno-techniczny lokalu. Dotyczyło to zakładu usług cateringowych z Pabianic. W roku 2020 nałożono 28 mandatów karnych na 5.900 zł. Uchybienia sanitarne dotyczyły głównie braku stosownych badań sanitarno-epidemiologicznych osób pracujących w kontakcie z żywnością oraz niewłaściwego stanu sanitarnego kontrolowanych obiektów.

    W 2020 zarejestrowano 37 interwencji, a 10 z nich dotyczyło nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny w dobie epidemii koronawirusa na terenie marketów i sklepów.

    – Skarżący zwracali uwagę na zbyt dużą liczbę klientów przebywających jednocześnie w sklepie, brak zachowanego dystansu społecznego, w szczególności przy kasach, brak środków do dezynfekcji rąk czy rękawiczek jednorazowego użytku dostępnych dla klientów, zbyt małą częstotliwość dezynfekcji koszyków i wózków zakupowych, niestosowania się do nakazu zasłaniania ust i nosa przez pracowników sklepów – wylicza dyrektor sanepidu.

    Higiena pracy

    Pod nadzorem Sekcji Higieny Środowiska w zakresie działalności Higieny Pracy PSSE znajdowały się 524 zakłady pracy, w których zatrudnionych było 15.815 pracowników.

    – Nadal najliczniejszą grupę nadzorowanych zakładów stanowią te prowadzące działalność zaklasyfikowaną w dziale PKD 14 „Produkcja odzieży”. To 122 zakłady nadzorowane – mówi Sumińska.

    W ubiegłym roku przeprowadzono 36 kontroli sanitarnych. Skontrolowano 35 zakładów pracy, w których zatrudnionych było 1.797 pracowników.

    – W wystawionych decyzjach wydano 12 nakazów. Nakazy dotyczyły zapewnienia bezwzględnego stosowania ochronników słuchu, przedłożenia aktualnych orzeczeń lekarskich pracowników o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy w warunkach przekroczeń czy zapewnienia właściwego stanu sanitarno-higienicznego powierzchni ścian we wszystkich pomieszczeniach biurowych poprzez odnowienie powłok malarskich – dodaje dyrektorka. – Nie wystawiono żadnej decyzji unieruchamiających stanowiska pracy.

    Pod nadzorem PSSE znajdowało się 11 zakładów, w których występuje narażenie na czynniki rakotwórcze. W ewidencji jest także 65 podmiotów wprowadzających do obrotu substancje w postaci własnej lub jako składniki w mieszaninach. W powiecie są 2 podmioty wprowadzające do obrotu produkty biobójcze. W 287 zakładach stosowane są w działalności zawodowej substancje chemiczne i ich mieszaniny. W mieście jest 137 zakładów, w których występuje narażenie na szkodliwe czynniki biologiczne.

    Wodociągi w powiecie

    Liczba ludności korzystającej z wody z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia na terenie powiatu w 2020 roku wynosiła 111.285.

    Wodociąg w Pabianicach zasilany jest przez 2 stacje uzdatniania wody zlokalizowane przy ul. Wodnej 8 i ul. 15. Pułku Piechoty „Wilków” 12. Liczba ludności korzystającej z tej wody wynosiła 60.500. Długość sieci wodociągowej to 167,22 km.

    Wodociąg w Konstantynowie Łódzkim zasilany jest ze stacji uzdatniania wody przy ul. Wodociągowej 7. Liczba ludności korzystająca z sieci wodociągowej to 17.400. Długość sieci wodociągowej – 84,6 km. Wodociąg w Dobroniu zasilany jest ze stacji uzdatniania wody w Markówce. Korzystają z niego 7172 osoby. Długość sieci to 104,54 km. Wodociąg w Ksawerowie zaopatrywany jest przez stację uzdatniania przy ul. Szkolnej 15e oraz w Gadce Nowej przy ul. Ogrodników 2a. Z wodociągu korzysta 6228 osób. Długość sieci – 49,1 km. W gminie Dłutów z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę korzystały 4483 osoby. Wodociąg w Dłutowie zasilany jest ze stacji uzdatniania przy ul. Wysokiej 8. Korzystało z niego 2895 osób. Długość sieci wynosi 57,1 km. Z wodociągu w Ślądkowicach korzystało 991 mieszkańców. Długość sieci – 35,1 km. Z wodociągu w Czyżeminie korzystało 597 osób. Długość sieci to 20,2 km.

    Z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w gminie Pabianice korzystało 6721 osób. Z wodociągu w Rydzynach – 2.334 mieszkańców. Długość sieci wynosi 41,65 km. W Górce Pabianickiej z sieci korzystały 1152 osoby. Długość – 16,22 km. Z wodociągu w Żytowicach korzystało 3.235 osób. Długość sieci – 54,13 km. W gminie Lutomiersk z wodociągów korzystało 8281 osób, w samym Lutomiersku – 2555 mieszkańców. Długość sieci to 28,29 km. Z wodociągu w Kazimierzu korzystało 1889 osób. Długość sieci – 35,44 km. Z wodociągu w Prusinowicach korzystało 1728 mieszkańców. Długość sieci – 60,02 km. Z wodociągu w Szydłowie korzystało 2109 osób. Długość sieci – 68,80 km.

    Wodociągi powiatowe przeszły kontrole pozytywnie, poza dobrońską Markówką – tam w lipcu 2019 stwierdzono zbyt wysoki poziom manganu i żelaza. Na koniec roku sprawozdawczego jakość wody nie budziła już żadnych zastrzeżeń.

    Baseny i kąpieliska

    Pod nadzorem PSSE znajdują się 3 pływalnie kryte: w Konstantynowie Łódzkim oraz w Pabianicach przy Grota Roweckiego i w „Fabryce Wełny”. W powiecie funkcjonowały 2 kąpieliska: pabianicki „Lewityn” oraz „Nad Stawem” w Konstantynowie.

    Pobrano 83 próbki wody, w tym 53 do spożycia, 8 z basenów kąpielowych, 19 próbek wody ciepłej w kierunku pałeczek legionella oraz 3 próbki wody z kąpieliska.

    Obiekty użyteczności publicznej

    Pod nadzorem Sekcji Higieny Środowiska PSSE w 2020 roku znajdowało się 470 obiektów. Przeprowadzono 74 kontrole sanitarne. W związku z wystąpieniem stanu pandemii nie skontrolowano pod względem sanitarno-porządkowym m.in. placów zabaw, parków, skwerów, dworca PKP, przystanków autobusowych oraz ubikacji publicznych czy zakładów pogrzebowych.

    Skontrolowano natomiast 1 obiekt stanowiący bazę noclegową, 13 zakładów fryzjerskich, 8 zakładów kosmetycznych oraz 3 zakłady fryzjersko-kosmetyczne.

    Szkoły, przedszkola i żłobki

    Objętych nadzorem sanitarnym było 186 placówek, w tym 121 obiekty stałe: 11 żłobków, 3 kluby malucha, 39 przedszkoli, 10 samodzielnych oddziałów przedszkolnych, 3 punkty przedszkolne, 26 szkół podstawowych, 1 szkoła artystyczna, 2 licea, 2 szkoły policealne, 10 zespołów szkół, zakład poprawczy, 2 młodzieżowe ośrodki kultury, hala sportowa, 2 placówki wsparcia dziennego, 5 placówek opiekuńczo-wychowawczych, 3 pozaszkolne placówki specjalistyczne plus obiekty sezonowe.

    – W zakresie Higieny Dzieci i Młodzieży przeprowadzono w sumie 45 kontroli, 28 w obiektach stałych, 17 wypoczynku letniego i zimowego. Liczba kontroli w placówkach HDM została ograniczona w związku z sytuacją epidemiczną kraju. Pracownik został oddelegowany do zadań związanych z COVID-19 – dodaje dyrektor sanepidu Małgorzata Sumińska.

    Praca sanepidu niezgodna

    z Konstytucją?

    Takie zdanie ma radny powiatowy Marcin Wolski. Po wysłuchaniu sprawozdania sanepidu, polityk postanowił dowiedzieć się, na jakiej podstawie prawnej wykonywane są kontrole z donosów anonimowych.

    Wystarczy po prostu do Państwa zadzwonić i nasłać taką kontrolę na jakiegoś przedsiębiorcę lub firmę? A na jakiej podstawie dopuszczane są komunikaty głosowe w przestrzeni publicznej? – pytał dociekliwy radny. – Nie wiem, czy pani inspektor zdaje sobie sprawę, ale połowa rzeczy, o których pani mówiła, jest kompletnym bezprawiem. To wszystko jest niezgodne z wieloma przepisami i Konstytucją.

    Wątpliwości Wolskiego starała się rozwiać sama dyrektor inspektoratu.

    Wszystkie kontrole, które się odbywają z powodu doniesień i skarg, muszą się odbyć, bo nigdy nie wiadomo, czy te zagrożenia, jakie ktoś opisuje, nie są prawdziwe i nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu – wyjaśniała Sumińska. – W związku z tym bez żadnego wcześniejszego umawiania, bez żadnego dodatkowego upoważnienia, na podstawie ustawy, bez względu na to, czy donosy są podpisane czy anonimowe, kontrole muszą się odbyć. Jeżeli są podpisane, jesteśmy zobowiązani odpowiedzieć osobie skarżącej. Jeśli są anonimowe, to wkładamy je tylko do akt. Jeśli chodzi o informacje głosowe w sklepach czy galeriach, to sanepid nic do tego nie ma. To jest ruch, który ma bardziej dotrzeć do klientów i służy chyba dobremu. Mamy czas pandemii, jeśli są to komunikaty ostrzegające i sugerujące odpowiednie zachowania, to chyba powinny być uznane za właściwe.

    Mimo drobnego spięcia, starosta Krzysztof Habura podziękował dyrektor sanepidu za dobrą współpracę. Sprawozdanie zostało przyjęte z jednym głosem sprzeciwu. Był nim głos radnego Wolskiego.

    Udostępnij