• Od poniedziałku, 12 lipca, przy Jana Pawła II nr 5 działa nowy oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Teraz to właśnie tutaj, pod nowym adresem, mieszkańcy Pabianic i powiatu będą mogli oddawać krew.

  – Mimo pilnej potrzeby przenosin naszego oddziału ze szpitala udało nam się szybko to zrobić. Cieszymy się bardzo, że dawcy będą mieli komfortowe warunki i mamy nadzieję, że przyczyni się to do wzrostu ilości pobieranych donacji, bo pabianiczanie aktywnie działają – mówiła na otwarciu punktu Edyta Wcisło, dyrektor RCKiK w Łodzi. – Pomimo różnic, które nas dzielą, łączy nas krew, która ratuje życie.

  Skąd ta zmiana?

  – Zmiana wynika z drastycznego podniesienia czynszu, który płaciliśmy w Pabianickim Centrum Medycznym. Pan prezes w zeszłym roku podniósł nam czynsz bardzo wysoko. Nie dało się z nim porozumieć. Dlatego musieliśmy w trybie pilnym opuścić punkt, mimo że umowa, którą mieliśmy zawartą, opiewała do końca roku. Natomiast pan prezes jasno nam wskazał, że nie będzie z nami przedłużał tej umowy, bo pomieszczenia są mu potrzebne na inne cele. W trybie pilnym musieliśmy oddział przenieść, ale mam nadzieję, że dawcy przyzwyczają się do tej nowej lokalizacji, w której mają komfortowe warunki i nie wpłynie to na ich aktywność – dodała pani dyrektor.

  Prezes Pabianickiego Centrum Medycznego czynsz podniósł z 1.100 zł na 6.300 zł! Była to podwyżka, której RCKiK nie było w stanie udźwignąć.

  – We mnie takie trochę mieszane uczucia są, dlatego że zawsze w Pabianicach punkt krwiodawstwa związany był ze szpitalem. Najpierw ze starym na ulicy Żeromskiego, a potem z nowym przy ulicy Jana Pawła II – powiedział Andrzej Chałupka, prezes rejonowego oddziału PCK. – Wyceniono życie ludzkie na 133 zł za metr kwadratowy. Argumentacja była taka, że regionalne centrum samo zrezygnowało, bo przedstawiono regionalnemu centrum warunki rynkowe. Ja się pytam pana prezesa, gdzie takie warunki rynkowe są w Pabianicach, gdzie się płaci 133 złote za metr kwadratowy 45-metrowego pomieszczenia, w które włożyliśmy wiele wysiłku, wiele serca po to, żeby się szczycić tym punktem, bo to był jeden z najlepszych punktów w województwie łódzkim. Może było trochę ciasno, ale było na terenie szpitala. Dzisiaj mamy nowy punkt i z tego się bardzo cieszymy. Martwi nas tylko to, że w czasie całej tej batalii, która rozpoczęła się w ubiegłym roku w czerwcu, nie mieliśmy wsparcia ze strony władz samorządowych naszego miasta.

  Nowy punkt krwiodawstwa przy Jana Pawła II nr 5 czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 11.30.

  Udostępnij