• News will be here
 • Miasto wybrało wreszcie firmę, która wdroży w Pabianicach Inteligentny System Transportowy (ITS).

  Przetarg na ITS był dwukrotnie powtarzany. W pierwszym postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta na 8.768.727,81 zł.

  – Powtarzanie przetargu przyniosło zatem oczekiwany skutek, zmniejszenie ceny blisko o 1 mln 900 tys. złotych – poinformowała Aneta Klimek, rzecznik ratusza. – Wpłynęły w sumie trzy oferty. Jedna została odrzucona, ponieważ jej treść nie odpowiadała treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

  Ostatecznie przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie wygrała firma Sprint SA z Warszawy z najkorzystniejszą ceną 6.892.920 zł. Kwota ta mieści się w budżecie, jaki zamawiający zamierzał przeznaczyć na to zadanie (7.092.866,64 zł).

  Pabianicki ITS jest częścią projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach” i w 85 proc. został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Dodatkowo miasto pozyskało dofinansowanie ze środków budżetu państwa.

  Nasz Inteligentny System obejmie montaż 23 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, które będą wyświetlać na przystankach rzeczywisty czas odjazdu komunikacji miejskiej w oparciu o GPS pojazdów.

  – System informatyczny ITS obejmie oprogramowanie, sprzęt elektroniczny w serwerowni i dyspozytorni oraz system pozycjonujący tabor. Wyświetlacze staną na najważniejszych przystankach autobusowych m.in. na ulicach Waltera Jankego, Nawrockiego, Grota Roweckiego, Kilińskiego, św. Jana, Wiejskiej, Jana Pawła II (przy szpitalu) oraz Orlej (przy rynku i cmentarzu) – wymienia rzeczniczka. – Kolejnych 16 tablic informacji pasażerskiej ustawi na przystankach autobusowo-tramwajowych wykonawca projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów”.

  W sumie w Pabianicach będzie 39 tablic spiętych w jeden system.

  Realizacja zakłada także zakup i instalację monitoringu wizyjnego na wybranych pętlach i przystankach wraz z budową sieci światłowodowej, ścianami wideo w dyspozytorni MZK i dodatkowo w budynku straży miejskiej, stacjami dyspozytorskimi oraz sprzętem technicznym i elektronicznym niezbędnym do funkcjonowania monitoringu przystankowego.

  – Monitoringiem będzie objętych 26 przystanków, w tym 23 lokalizacje to te same, gdzie będą zamontowane tablice informacji pasażerskiej. Dodatkowo monitoring zaplanowano na pętlach Karolew, Podmiejska i Sikorskiego, gdzie z kolei nie przewiduje się tablic. Monitoring będzie też na przystankach autobusowo-tramwajowych, które powstaną z projektu „tramwajowego”. W efekcie w Pabianicach kamery będą miały podgląd na 42 przystanki – zapowiada Klimek.

  Przebudowane zostaną pomieszczenia dyspozytorni w zajezdni autobusowej na potrzeby nowej dyspozytorni ITS i budowę serwerowni. Przygotowana zostanie również nowa wersja portalu komunikacjapabianice.pl wraz z aplikacją mobilną dla pasażerów.

  – Umożliwią odczytanie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej (według linii i według przystanku), wyświetlanie tzw. wirtualnych tablic dla przystanków (przewidywany czas przyjazdu autobusu w oparciu o dane z systemu ITS) oraz wyszukiwanie połączeń przez planer podróży – precyzuje rzeczniczka ratusza. – Dodatkowo na portalu pasażera będą niezbędne informacje dla pasażerów pabianickiej komunikacji miejskiej, regionalnej i kolejowej.

  Termin realizacji to 12 miesięcy od podpisania umowy.

  Udostępnij