• Pabianicka straż miejska obchodzi dziś swoje 30-lecie istnienia. Okazji do świętowania jest jednak więcej. Niedziela zaś, 29 sierpnia, to Dzień Strażnika Miejskiego.

  W Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Kościuszki odbyły się uroczyste obchody 30-lecia SM. Na wydarzenie przybyli przedstawiciele władz miasta i powiatu: starosta Krzysztof Habura wraz z członkiem zarządu Robertem Kraską, w zastępstwie nieobecnego prezydenta Grzegorza Mackiewicza jego zastępcy, wiceprezydenci Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek i Marek Gryglewski. W zastępstwie przewodniczącego Rady Miejskiej wystąpił radny Gabriel Grzejszczak. Pojawiła się skarbnik miasta Katarzyna Muszyńska oraz dyrektor muzeum Ryszard Adamczyk i dyrektor MOK-u Maria Wrzos-Meus. Nie zabrakło także komendanta policji mł. insp. Jarosława Tokarskiego oraz zastępcy komendanta Państwowej Straży Pożarnej st. kap. Jacka Karcza. Na początek wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.

  – Dzień dobry, witam państwa serdecznie na naszym 30-leciu. 29 sierpnia to Dzień Strażnika Miejskiego. W tym roku dodatkowo obchodzimy 30. jubileusz naszej formacji, dlatego postanowiliśmy połączyć te święta. 3 lipca 1991 podpisano dekret powołujący pabianicką straż miejską – zaczął uroczystość komendant SM Tomasz Makrocki.

  Goście mieli okazję obejrzeć kilkunastominutowy film poświęcony działaniom strażników na rzecz miasta. Znalazły się tam liczne zdjęcia i wideo, np. ze sprzątania ulic, szkoleń czy akcji hot16challenge. Dołączono także relacje ogólnokrajowych telewizji o walce pabianickiej straży z dopalaczami czy nieodpowiedzialnymi pieszymi przy szpitalu PCM.

  Z okazji 30-lecia wszyscy strażnicy otrzymali od prezydenta Mackiewicza nagrody pieniężne oraz specjalistyczny stojak na rowery do ich znakowania. Część strażników została mianowana na wyższe stopnie służbowe, które wręczyli wiceprezydenci. Oto lista dziesięciu awansowanych: młodszy specjalista Krzysztof Maniecki na stopień specjalista, młodszy inspektor Arkadiusz Kopka i Łukasz Gacki na stopień inspektora, starszy specjalista Arkadiusz Lach na stopień młodszego inspektora, młodszy strażnik Aleksandra Lipińska na stopień starszego strażnika, młodszy specjalista Beata Wójcik na stopień specjalista, specjalista Magdalena Mik na stopień starszy specjalista, młodszy strażnik Mariusz Kisiel na stopień starszego strażnika, starszy specjalista Grzegorz Marczak na stopień młodszego inspektora oraz inspektor Jacek Woźniak na stopień starszego inspektora.

  – Ta ekipa, która przed państwem stoi, codziennie na służbie zostawia wiele zdrowia, serca i zaangażowania, aby jak najlepiej wykonywać swoje zadania – podkreślał komendant SM. –Uważam, że pabianiczanie mogą być dumni z naszej straży miejskiej i mają duże szczęście, że posiadają taką formację. Życzę im zdrowia, satysfakcji zawodowej, awansów oraz miłości i szczęścia rodzinnego.

  Na ręce komendanta złożono wiele życzeń i ciepłych słów, upominków (np. w postaci pamiątkowych tabliczek) i kwiatów.

  – Przybyliśmy tutaj z panem Robertem Kraską, by wspólnie dać wyraz uznania i szacunku dla pabianickiej straży miejskiej. Zdajemy sobie sprawę, że to ciężka, odpowiedzialna i, niestety, nieraz niewdzięczna praca – mówił starosta Krzysztof Habura. – Chcemy z okazji tej pięknej rocznicy życzyć Wam satysfakcji ze służby, sukcesów w pracy zawodowej i w życiu osobistym oraz zrozumienia i akceptacji Waszych działań przez naszych mieszkańców, bo działacie dla ich dobra.

  Wiceprezydent podkreślała, że wybór obecnego komendanta – odpowiedzialnego i twórczego – był strzałem w dziesiątkę.

  – Dbacie o nasze zdrowie, o życie, zajmujecie się profilaktyką, jesteście wszędzie, na każdy telefon, na każde zgłoszenie, zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc – zaznaczała wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek. Bardzo Wam dziękuję, że mimo wchodzenia często w sytuacje niebezpieczne, jesteście. Nie boicie się, jesteście odważni, o każdej porze dnia i nocy wykonujecie sumiennie i dobrze swoją prace. Życzę Wam, aby Wasza praca przynosiła Wam uśmiech. Żebyście byli szanowani przez mieszkańców, bo gdyby Was zabrakło, wszyscy mocno byśmy odczuli Waszą nieobecność. 

  Drugi z zastępców prezydenta zwrócił uwagę na olbrzymią wszechstronność strażników – od zapaśników i bokserów po jeżdżenie na rowerze, obcowanie ze zwierzętami i śpiewanie.

  – Pabianicka straż miejska jest na piedestale, którym wielu będzie trudno dojść, ponieważ Wasze umiejętności są nieprzeciętne – zaznaczał wiceprezydent Marek Gryglewski. Jesteście fantastyczni, zachowujecie człowieczeństwo, za co Wam bardzo dziękuję. Cieszę się, że jesteście z nami.

  Na uroczystym jubileuszu był również okolicznościowy tort, który osobiście pokroiły i częstowały gości przemiłe strażniczki.

  Udostępnij