• Od środy, 8 września, w naszym muzeum oglądać można nową wystawę.

  Wystawa „Andrzej Jocz (1941-2019) – ocalić od zapomnienia” i wykład prof. Anety Pawłowskiej przypomniały sylwetkę artysty, którego rzeźba ustawiona jest na Zielonej Górce.

  Wydarzenie  artystyczne zorganizowały Muzeum Miasta Pabianic i Uniwersytet Łódzki.

  – Projekt przypominający twórczość Andrzeja Jocza jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w zakresie sztuk wizualnych – powiedział na otwarciu Ryszard Adamczyk, dyrektor muzeum.

  Na wernisażu wykład „Dynamika formy rzeźbiarskiej Andrzeja Jocza na tle koncepcji europejskich” poprowadziła dr hab. Aneta Pawłowska, kurator wystawy.

  Andrzej Mateusz Jocz (ur. 8 sierpnia 1941 w Wilnie, zm. 21 sierpnia 2019 w Łodzi) był rzeźbiarzem, a zarazem profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz kaliskiej filii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Artysta jest autorem wielu prac, które lokalizację mają w Łodzi. Należą do nich: Czółenka przed Dworcem Kaliskim czy Zegar słoneczny w parku Staromiejskim. Wszystkie rzeźby są zrobione z żywic epoksydowych i włókna szklanego na konstrukcji stalowej.

  Jego pabianicka rzeźba Autonomizm II z 1988 roku (wysokość 3,4 m) stała początkowo przy Zamkowej 23. Po kilku latach przeniesiono ją na skwer przy ulicy Zamkowej i Partyzanckiej.

  Artysta był zadowolony z nowego miejsca – wspomniała Aneta Pawłowska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

  Ekspozycję w muzeum można oglądać do 3 października.

  Udostępnij