• Pabianicka policja po raz kolejny alarmuje, by nie dać oszukać się internetowym przestępcom. Coraz częściej wirtualni złodzieje wykorzystują popularność kryptowalut, by wyłudzić pieniądze.

  Złodzieje podszywają się nawet pod Komisję Nadzoru Finansowego i pracowników banków, a poszkodowani tracą ogromne sumy pieniędzy.

  – Fałszywi doradcy przekonują poszkodowanych do zainwestowania swoich pieniędzy. Wizja szybkiego zarobku kusi do tego stopnia, że osoba nawet nie stara się zweryfikować swojego rozmówcy. Następnie potencjalny inwestor podaje dane do konta. Bardzo często oszuści nakłaniają również do zainstalowania aplikacji, która umożliwi im swobodny dostęp do konta osoby. Za pomocą takiego oprogramowania przejmują kontrolę nad komputerem lub telefonem – ostrzega policja.

  Przestępcy tworzą również fikcyjne konta, które przypominają platformy do handlu cyfrową walutą. Wykorzystują wysoki kurs kryptowalut i możliwość zarobienia na nich ogromnych pieniędzy. Wobec wizji szybkiego i łatwego wzbogacenia się osoby stają się bezbronne niczym ofiary oszustw metodą na wnuczka czy na policjanta.

  – Inny sposób działania to telefony do potencjalnych pokrzywdzonych, że mają do wypłaty pieniądze w postaci kryptowaluty. Jednak, aby wykonać taką transakcję, potrzebna jest weryfikacja danych polegająca na zainstalowaniu specjalnego programu na komputerze lub telefonie – dodaje rzecznik policji.

  Sprawca proponuje pomoc w przeprowadzeniu wszystkich transakcji przez program do obsługi pulpitu zdalnego, czyli ma kontrolę i wgląd nad czynnościami wykonywanymi na komputerze pokrzywdzonego. W ten sposób „czyści mu konto”.

  Udostępnij