• Piękna pogoda towarzyszyła tegorocznym dożynkom gminnym, które hucznie obchodzono w Bychlewie w niedzielę, 12 września.

  Zainaugurowała je msza święta odprawiona na stadionie sportowym Gminnego Domu Kultury w Bychlewie. Po niej licznie zebranych gości przywitali gospodarze dożynek wójt gminy Pabianice Marcin Wieczorek, przewodniczący Rady Gminy Pabianice Jerzy Błoch i Aleksandra Pluta, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Bychlewie. Chleb podarowali im dożynkowi starostowie Renata Forc i Grzegorz Antoniewski.

  – W imieniu naszych rolników przekazujemy czcigodnym gospodarzom tradycyjny bochen chleba, symbol ciężkiej pracy rolników, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów – powiedziała Renata Forc.

  – Dzielcie go sprawiedliwie tak, aby wam go nigdy nie zabrakło – dodał Grzegorz Antoniewski.

  WójtWieczorektak oto podziękował za chleb upieczony z tegorocznych zbóż: – Drodzy rolnicy, szanowni goście i mieszkańcy gminy Pabianice. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Święto plonów – radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dziękuję wam za chleb, którego cząstkę i ja zgodnie ze starą tradycją otrzymałem. Jako przedstawiciel władz samorządowych gminy Pabianice dziękuję za wasz wielki trud, za waszą dobrą pracę i za godną postawę pomimo wielu trudności i problemów. Dożynki obchodzone są na naszych ziemiach od wieków. Ten prastary obrzęd, który kultywujemy również dziś, jest przede wszystkim świętem rolników, ale niezwykle ważnym dla nas wszystkich, bo przypomina, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Chleb, który jest nie tylko symbolem pożywienia, ale również dostatku, pomyślności, a przede wszystkim bezpieczeństwa.

  Po przemowach starostowie dożynek oraz przedstawicielki „Bychlewianki” częstowali chlebem gości i mieszkańców Bychlewa. Następnie rozpoczęło się przekazanie wieńców dożynkowych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich przedstawicielom duchowieństwa, parlamentarzystom, wojewodzie, marszałkowi województwa, władzom powiatu i miasta oraz przedstawicielom służb mundurowych. Towarzyszyły temu wiersze oraz przyśpiewki autorstwa gospodyń.

  Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie wystąpili między innymi Gminna Orkiestra Dęta z Górki Pabianickiej pod batutą Roberta Kraski, Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka”, iluzjonista Filip Piestrzeniewicz.

  Od godziny 18.00 uczestnicy gminnych dożynek bawili się wyśmienicie przy utworach zespołu Mejk i zespołu Kordian.

  Udostępnij