• Pabianiccy harcerze podsumowali tegoroczne lato. Wakacje dla naszych druhów pełne były przygód, dobrej zabawy i nauki.

  Wakacyjne ciepłe dni opisała dla nas druhna Kinga Baczyńska.

  Po trudnym roku szkolnym w czerwcu nareszcie nadeszły upragnione wakacje. Dla harcerzy i zuchów z Hufca ZHP Pabianice oznaczało to początek wielkiej przygody na obozach w górach, nad jeziorem i na wsi.

  Harcerską Akcję Letnią rozpoczęła kolonia zuchowa w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Małczu w dniach 28 czerwca – 9 lipca. Ponieważ Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema – pisarza gatunku science-fiction, tematem kolonii były właśnie powieści tego autora. Podczas wyjazdu dzieci miały kreatywne zajęcia z fizyki, chemii, a nawet astronomii! Dzięki mocy wyobraźni uczestnicy przenieśli się w kosmos i odwiedzili planetę Solaris. Na kolonii nie zabrakło również opowieści w stylu „Akademii Pana Kleksa”. Cały wyjazd został dofinansowany ze środków wojewody łódzkiego w ramach dofinansowania organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa łódzkiego.

  10-25 lipca odbywały się dwa obozy w Dwerniku. Pierwszy z nich, w którym wzięły udział: 3. PDH Czarna Trójka, 9. PDW Diamir, 21. PDH Husaria i 70. PDH Eksplozja, zgłębiał tajemnice Meksyku. Obozowicze wzięli udział w integracyjnych tańcach meksykańskich, action paintingu oraz casynie. Ponadto odbył się teleturniej „Jeden z dziesięciu”. Podczas wyjazdu nie mogło również zabraknąć górskich wędrówek oraz elementów harcerskich, takich jak ognisko obrzędowe, śpiewogranie, szyfry, terenoznastwo czy turniej zastępów nad Sanem.

  Na drugim podobozie zamieszkali harcerze z 44. PDH Ignis, 55. PDH Hades i 79. PDH Wilki. Ich tematyka dotyczyła bajki „Shrek”. Swoją wakacyjną przygodę rozpoczęli od wędrówki do zamku w Zasiedmiogórogrodzie, gdzie musieli rozwiązać zagadkę zaginięcia Shreka. Oprócz tego na uczestników czekał wielki bal i quiz dotyczący głównego bohatera. Nie zabrakło wypraw w góry, nocnej gry terenowej, rywalizacji zastępów w turnieju na zamku Duloc, gry poziomowej sprawdzającej wiedzę harcerską i oczywiście Harcerskiego Biegu Terenowego.

  Jako ostatni na obóz wyruszyli żeglarze z 16. PWDH Abordaż i harcerki z 3. PDH Bordowo-Czarnej Trójki. Bawili się w Kopernicy w terminie 2-18 sierpnia. Na wyjeździe nie mogło zabraknąć rejsów, często jednodniowych, dwudniowych, a nawet trzydniowych! To podczas pływania harcerze mogli nauczyć się współpracy, podstaw żeglarstwa i radzenia sobie w różnych sytuacjach oraz doświadczyć, czasem po raz pierwszy w życiu, legendarnych wywrotek. Oprócz tego nie zabrakło elementów harcerskich, takich jak ogniska, otrzymanie barw czy złożone Przyrzeczenia Harcerskie.

  Harcerska Akcja Letnia była w tym roku bardzo udana. Pabianicka młodzież miała szansę spędzić wakacje aktywnie razem z rówieśnikami na łonie natury. Bez wątpienia były to niezwykłe wakacje, które pozostaną w pamięci uczestników obozu na długo. Pozostawiły po sobie nie tylko wspomnienia, ale też nowe przyjaźnie, przydatną wiedzę i ciekawe doświadczenia.

  tekst: druhna Kinga Baczyńska

  foto: Hufiec

  Udostępnij