• Od 17 września w Muzeum Miasta Pabianic można obejrzeć interesującą wystawę pabianickiego grafika i drzeworytnika Andrzeja Nowickiego „16 pieśni nad pieśniami”.

  – Cieszę się z dzisiejszego dnia, gdyż jest to moja pierwsza wystawa w pabianickim muzeum – mówił na wernisażu autor.

  Andrzej Nowicki studiował na wydziale grafiki łódzkiej PWSSP w pracowni technik drzeworytniczych u doc. Andrzeja Bartczaka. Od roku 1990 przy ulicy Piotrkowskiej 59 prowadził autorską galerią „Drzeworytnia”, w której prezentował najnowsze prace oraz wydawnictwa (realizowane w kilku, najwyżej kilkudziesięciu autorskich egzemplarzach), gdzie organizował autorskie spotkania. Artysta znany jest z grafik, ale także z performatywnych działań w przestrzeni. Obecnie jest nauczycielem w Zespole Szkół nr 5 w Pabianicach.

  Na wystawie w dwóch muzealnych salach obejrzymy prace Nowickiego z lat 1998-2021, wśród nich 10-metrowy zwój „Pieśni nad pieśniami”. Od 1991r. drzeworytnik  eksperymentuje także z kulistą formą matrycy.

  Na wernisażu pokazał także najnowszą matrycę w kształcie sześcianu, której jeszcze nie wykorzystał. O tej nowej sześciennej matrycy powstały etiudy filmowe z motywami muzycznymi Marka Starzyka, które obejrzeli uczestnicy piątkowego wydarzenia.

  – Dziękuję dyrekcji muzeum, kurator wystawy Aleksandrze Walczak, przyjacielowi profesorowi Tomaszowi Bocheńskiemu, żonie i wszystkim za pomoc przy wystawie – dodał Andrzej Nowicki.

  Ekspozycję w MMP można oglądać do końca grudnia.

  Udostępnij