• Do końca września potrwa zbiórka #UpamiętnijGetto Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic. Potrzeba jeszcze ponad 1.200 złotych.

  Akcja zrodziła się w naszych głowach, gdy dyskutowaliśmy nad uczczeniem przyszłorocznej 80. rocznicy likwidacji pabianickiego getta. Powstał pomysł zaprojektowania płyt, które umieszczone w chodniku ulicy Warszawskiej informować będą przechodniów o wejściu na teren okupacyjnej dzielnicy żydowskiej – mówi Michał Beda, prezes TMDP. – Od samego początku pragnęliśmy, aby każdy pabianiczanin i pabianiczanka, jak również każdy kto interesuje się dziejami pabianickiej społeczności żydowskiej, mógł sam ją uhonorować i dorzucić swoją cegiełkę do oznaczenia miejsca, gdzie zmuszona była mieszkać przed wywiezieniem z miasta.

  Koszt czterech takich płyt to około 7 tysięcy złotych. Towarzystwo założyło w tym celu zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Przez cztery miesiące jej trwania zabrano ponad 4 tysiące złotych.

  – Były kwoty symboliczne, jak również bardzo duże. Za każdą z nich gorąco dziękujemy wszystkim wpłacającym – mówi prezes Beda. – Do tego doszły wpłaty bezpośrednio na nasze konto w kwocie 50 złotych i zebrane do puszek podczas organizowanych przez nas imprez na sumę 241 złotych. Łącznie zebraliśmy od darczyńców 4.640 złotych. Jako Towarzystwo postanowiliśmy wspomóc zbiórkę kwotą 10% całej potrzebnej sumy.

  Do realizacji pełni celów brakuje ponad 1.200 złotych. Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/upamietnijgetto

  foto: TMDP

  Udostępnij