• Wczoraj (27 września) obchodziliśmy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji dziś w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Gdańskiej odbyła się powiatowa uroczystość.

  Przybyłych na uroczystości 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego gości powitała dyrektor szkoły Agnieszka Kulpińska-Górska. W świetlicy ZS3 zgromadzili się: członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku Sybiraków w Pabianicach, reprezentanci pabianickiego Związku Rezerwistów Wojska Polskiego, wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska, przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak, członkowie Zarządu Powiatu Henryk Brzyszcz i Robert Kraska, sekretarz powiatu Jacek Barasiński, przedstawicielki Rady Miejskiej i Powiatu Małgorzata Grabarz i Joanna Kupś, naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu UM Waldemar Boryń, prezes PTTK Sławomir Szczesio, komendant straży miejskiej Tomasz Makrocki, komendant policji Jarosław Tokarski oraz dyrektorzy pabianickich i konstantynowskich szkół.

  Na początek wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn. Później rozpoczęła się część artystyczna: recytacje wierszy i śpiewanie patriotycznych pieśni. Całości towarzyszył specjalnie przygotowany na tę uroczystość film przedstawiający m.in. inscenizacje dzieci w mundurach na pabianickich ulicach.

  Chciałabym w imieniu Związku Rezerwistów Wojska Polskiego podziękować za zaproszenie na tę jakże ważną dla nas, patriotów uroczystość. Dzięki nadzwyczajnemu zorganizowaniu Państwa Podziemnego od spraw wewnętrznych do edukacyjnych, a nawet przez wymiar sprawiedliwości, Polacy mieli być przygotowani do przyszłego życia w niepodległej Polsce – przemawiała sierż. Wiktoria Solmińska ze Związku Rezerwistów Wojska Polskiego sekcji pabianickiej. – Aby uczcić oddanie poległych bohaterów poświęcających swoje życie i kochających całym sercem ojczyznę, Sejm ustanowił 27 września Dniem Państwa Podziemnego. Jako młodej patriotce nasuwa mi się dygresja: czy żyjąc w dzisiejszych czasach bylibyśmy w stanie tak jak nasi pradziadkowie, dziadkowie, dla niektórych z państwa rodzice, oddać życie za wolność i niepodległość? Wydaje mi się, że nie każdy byłby w stanie chwycić za broń, dlatego proszę, szanujmy tę wolność, która nie jest nam dana na zawsze.

  Po występach artystycznych głos zabrał także przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego.

  – W imieniu Rady i Zarządu powiatu dziękuję młodzieży za program artystyczny, który przypomniał o czasach wojny. Przy tych artystycznych przekazach pamiętajmy zawsze o tym, jaka była tamta rzeczywistość i jak nasi przodkowie cierpieli. Trzeba i warto być dumnym z Polski. Nie było żadnego państwa w Europie, które utworzyło państwo podziemne – podkreślał Florian Wlaźlak, przewodniczący RP.

  Gospodarzami dzisiejszej uroczystości byli starosta Krzysztof Habura i dyrektor ZS nr 3 Agnieszka Kulpińska-Górska.

  foto: kt.

  Udostępnij