• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Wczoraj (27 września) obchodziliśmy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji dziś w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Gdańskiej odbyła się powiatowa uroczystość.

    Przybyłych na uroczystości 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego gości powitała dyrektor szkoły Agnieszka Kulpińska-Górska. W świetlicy ZS3 zgromadzili się: członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku Sybiraków w Pabianicach, reprezentanci pabianickiego Związku Rezerwistów Wojska Polskiego, wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska, przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak, członkowie Zarządu Powiatu Henryk Brzyszcz i Robert Kraska, sekretarz powiatu Jacek Barasiński, przedstawicielki Rady Miejskiej i Powiatu Małgorzata Grabarz i Joanna Kupś, naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu UM Waldemar Boryń, prezes PTTK Sławomir Szczesio, komendant straży miejskiej Tomasz Makrocki, komendant policji Jarosław Tokarski oraz dyrektorzy pabianickich i konstantynowskich szkół.

    Na początek wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn. Później rozpoczęła się część artystyczna: recytacje wierszy i śpiewanie patriotycznych pieśni. Całości towarzyszył specjalnie przygotowany na tę uroczystość film przedstawiający m.in. inscenizacje dzieci w mundurach na pabianickich ulicach.

    Chciałabym w imieniu Związku Rezerwistów Wojska Polskiego podziękować za zaproszenie na tę jakże ważną dla nas, patriotów uroczystość. Dzięki nadzwyczajnemu zorganizowaniu Państwa Podziemnego od spraw wewnętrznych do edukacyjnych, a nawet przez wymiar sprawiedliwości, Polacy mieli być przygotowani do przyszłego życia w niepodległej Polsce – przemawiała sierż. Wiktoria Solmińska ze Związku Rezerwistów Wojska Polskiego sekcji pabianickiej. – Aby uczcić oddanie poległych bohaterów poświęcających swoje życie i kochających całym sercem ojczyznę, Sejm ustanowił 27 września Dniem Państwa Podziemnego. Jako młodej patriotce nasuwa mi się dygresja: czy żyjąc w dzisiejszych czasach bylibyśmy w stanie tak jak nasi pradziadkowie, dziadkowie, dla niektórych z państwa rodzice, oddać życie za wolność i niepodległość? Wydaje mi się, że nie każdy byłby w stanie chwycić za broń, dlatego proszę, szanujmy tę wolność, która nie jest nam dana na zawsze.

    Po występach artystycznych głos zabrał także przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego.

    – W imieniu Rady i Zarządu powiatu dziękuję młodzieży za program artystyczny, który przypomniał o czasach wojny. Przy tych artystycznych przekazach pamiętajmy zawsze o tym, jaka była tamta rzeczywistość i jak nasi przodkowie cierpieli. Trzeba i warto być dumnym z Polski. Nie było żadnego państwa w Europie, które utworzyło państwo podziemne – podkreślał Florian Wlaźlak, przewodniczący RP.

    Gospodarzami dzisiejszej uroczystości byli starosta Krzysztof Habura i dyrektor ZS nr 3 Agnieszka Kulpińska-Górska.

    foto: kt.

    Udostępnij