• Na 40. sesji Rady Powiatu politycy jednogłośnie opowiedzieli się za koniecznością budowy bezkolizyjnego skrzyżowania DK71 z linią kolejową Zduńska Wola-Łódź Kaliska.

  Działając w imieniu mieszkańców Pabianic i powiatu, zarząd przygotował stanowisko w sprawie konieczności budowy bezkolizyjnego skrzyżowania linii kolejowej relacji Zduńska Wola-Łódź Kaliska z drogą krajową nr 71. Ma być ono skierowane głównie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Polskich Kolei Państwowych.

  – Sprawa jest niezwykle ważna. Temat tego przejazdu jest znany od lat, bo od lat mamy tam problemy komunikacyjne. Problem w ostatnim czasie się pogłębił, bo mamy do czynienia z remontem trakcji kolejowej na trasie Łódź-Sieradz, mamy również kolej aglomeracyjną i budowę tunelu średnicowego, który ma łączyć Łódź Kaliską z Łodzią Fabryczną. To wszystko sprawia, że częstotliwość przejazdów kolejowych znacznie się zwiększy – podkreślał starosta Krzysztof Habura.  – Już teraz kolejki przed przejazdem przybierają ogromne i niebezpieczne rozmiary. Od strony Konstantynowa ta kolejka często sięga aż do MZK, a od strony Pabianic samochody nie mieszczą się na odcinku między skrzyżowaniem Partyzanckiej z Lutomierską a przejazdem. Zwiększenie częstotliwości pociągów może więc doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego.

  Jak podczas sesji powiedział starosta, istnieje cały szereg propozycji, projektów i koncepcji bezkolizyjnego przejazdu, jednak nie są one do tej pory uwzględnione przez opór ze strony dwóch instytucji: Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych oraz Polskich Kolei Państwowych. Zasłaniają się one brakiem środków finansowych.

  – Nasze stanowisko byłoby kolejnym głosem samorządowców w tej dyskusji, popartym głosami mieszkańców. We wtorek, podobnie jak prezydent naszego miasta, rozmawiałem z senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim. Zobowiązał się on do wniesienia poprawki czy też propozycji zmiany w budżecie państwa na przyszły rok – przypominał Habura.

  Miałaby ona skutkować przeznaczeniem ponad 20 milionów złotych na przebudowę przejazdu na Lutomierskiej.

  – Naturalnym wydawałoby się w tej chwili zrobienie tego przejazdu pod torowiskiem, ale są również koncepcje, żeby zrobić estakadę nad torami, a są ku temu warunki – podsumował starosta. – Temat jest trudny, stąd to stanowisko, które będzie skierowane do tych dwóch podmiotów.

  Za podjęciem stanowiska zagłosowało na czwartkowej sesji 21 radnych.

  Udostępnij