• W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku swoje prace pokazała Maria Skrzydłowska-Nowak, pabianicka artystka.

  Na wystawie „Gdzieś obok nas” pabianiczanka zaprezentowała ponad 50 obrazów, w tym pejzaże i motywy kwiatowe.

  – Wybór tej placówki jest wynikiem mojego zauroczenia obiektem muzealnym, które zgromadziło tak wiele eksponatów związanych z przemysłem polskim – powiedziała artystka. – Rok wcześniej uczestniczyłam tu w wystawie „Od projektu do wyrobu”.

  Po ubiegłorocznej wystawie Skrzydłowska wzbogaciła zbiory muzeum, przekazując próbniki i projekty swojego autorstwa z pabianickiego PAMOTEKSU i kaliskiego WISTILU.

  Wraz z obrazami naszej artystki swoją kolekcję miniatur tkackich i gobelinów pokazała Anna Więckowska-Kowalska z Łodzi. Panie połączyła wieloletnia praca projektantek dla fabryki WISTIL w Kaliszu.

  Wystawę w Opatówku można oglądać do końca grudnia.

  Maria Skrzydłowska-Nowak, malarka i projektantka z Pabianic, jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na wydziale tkaniny i ubioru rozwinęły pasję do projektowania tkanin i do malarstwa. Ponad 40 lat realizowała się zawodowo w projektowaniu wzorów tkanin dla wielu renomowanych firm. Tkaniny jej autorstwa prezentowane były na licznych prestiżowych targach tkanin w Paryżu, Mediolanie, Łodzi, Poznaniu i we Frankfurcie nad Menem.

  foto: zbiory prywatne

  Udostępnij