• Dzisiaj (6 października) podczas konferencji prasowej przy Miejskim Ośrodku Kultury dyrektor wraz z prezydentem przedstawili plan remontu budynku.

  Ruszył remont elewacji i attyki Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Kościuszki. Przed MOK-iem stanęły rusztowania.

  Stoimy przed budynkiem z 1903 roku, w którym od dłuższego czasu mieści się Miejski Ośrodek Kultury. Kultura pięknie rozwija się wewnątrz, ale chcielibyśmy, aby jej front uzyskał godną wizualizację, by nawiązywał do historii i do tego, co w środku – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Dziś możemy przystąpić do renowacji tego pięknego budynku. Warto podkreślić, że granty celowane w kulturę są bardzo ważne. Dużo łatwiej jest nam zdecydować się na dołożenie brakującej kwoty. Podziękowania dla wszystkich, dzięki którym tę dotację mogliśmy dostać, w szczególności dla pani dyrektor i pracowników za napisanie skutecznego i właściwego wniosku.

  Projekt został napisany na całą elewację MOK-u, w dwóch etapach. Wszystkie ściany miały być odnowione za 1.300.000 złotych netto (wycena z zeszłego roku). Z przyczyn finansowych ośrodek dostał dofinansowanie tylko na pierwszy etap, czyli front budynku.

  To etap najważniejszy, ten najbardziej widowiskowy i zapewniający bezpieczeństwo przechodniów. Liczymy, że w przyszłych rozdaniach uda nam się uzyskać środki na elewację wschodnią i zachodnią – powiedziała Maria Wrzos-Meus, dyrektor MOK-u. – Budynek stoi w pierzei zabytkowej, więc podlega wpisowi do gminnego rejestru zabytków i wszystkie naprawy i modernizacje muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków. Całość będzie nawiązywała do kwerendy archiwalnej, do tego jak ten budynek wyglądał kiedyś. Będzie zrobiona elewacja frontowa wraz z wymianą okien. Dwa na pierwszym piętrze, po lewej i prawej będą półokrągłe, skrzynkowe, drewniane, w kolorze pierwotnym – ciemny brąz kryjący. Zabytkowe drzwi wejściowe będą odrestaurowane. Elewacja również zostanie odnowiona z zachowaniem kolorystyki pierwotnej beżowo-popielatej. Na ścianie zachodniej zostanie zamontowany podnośnik dla wózków inwalidzkich. Zamontowane zostanie oświetlenie wszystkich farelek i gzymsów, tak jak w starych kamienicach na Piotrkowskiej w Łodzi. Wymiana blacharek, renowacja schodów wejściowych…

  Warunkiem uzyskania dotacji z ministerstwa było zmieszczenie się z pracami do końca roku. Jak zdradziła pani dyrektor, są szanse, że remont zakończy się jeszcze przed bożonarodzeniowymi świętami.

  Jesteśmy już po wszystkich pozwoleniach. Mam informację, że jutro o godzinie 7.00 firma zacznie zwozić sprzęt i pracowników – dodała.

   „Remont elewacji budynku i attyki Domu Ludowego z 1903 r. – obecnie Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach – etap I” wykona łódzkie Przedsiębiorstwo Konserwacji Obiektów Zabytkowych Sławomir Ostrowski za 506.315,17 zł. Inspektorem nadzoru będzie Emilia Dąbek.

  Zadanie dofinansowane jest ze środków finansowych ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Infrastruktura domów kultury” (220 tys. złotych). 240 tys. złotych pochodzi z budżetu miasta, a 46 tys. z MOK-u.

  Udostępnij