• W sobotę (9 października) w Fabryce Wełny w Pabianicach odbyło się Pierwsze Forum Samorządowe Ruchu Polska 2050. Przyjechał Szymon Hołownia i politycy z całej Polski.

  Wydarzenie odbyło się w sali konferencyjnej w Fabryce Wełny przy ul. Grobelnej. W trakcie przygotowany został program samorządowy dla Polski lokalnej (małych miast, miasteczek i wsi). Zebranych powitał zaproszony na forum prezydent Pabianic.

  Bardzo się cieszę, że możemy się tutaj spotkać, w sercu tego pięknego miasta, gdzie z okien Fabryki Wełny widać kościół św. Mateusza, renesansowy dwór Kapituły Krakowskiej i to w końcu miejsce, które świadczy o XIX i XX-wiecznej potędze gospodarczej i przemysłowej Pabianic. Mówię Wam o tym nie po to, by mówić jakie zabytki możecie w przerwie zwiedzić, ale po to, że każdy z nas jak tutaj siedzi ma takie perełki u siebie – przemawiał prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Każdy z nas, niezależnie czy w powiecie, gminie, w mieście, w województwie, ma iventy, ma spotkania, siedzi do późna, do nocy, przygotowując nowe programy po to, żeby móc przekazać swoją pracę temu, co jest najcenniejsze w każdej jednostce, czyli naszym mieszkańcom. Często kiedy otrzymujemy następny cios, następne pieniądze samorządowe są zabierane, następne zadania są dokładane, kiedy nie wiadomo, co zrobić ze śmieciami, to trzeba gospodarkę wrzucić do gminy. Jak trzeba 500+ rozdać i to będzie zbyt trudne, trzeba to wrzucić do gminy. Jak trzeba zmienić system edukacji, to my jak te, przepraszam, dzieci podnosimy, zmieniamy te umywalki co chwilę, bo sześciolatki przyszły, wyszły, dwulatki przychodzą do przedszkola, dla wszystkich to jest takie proste, a my musimy stanąć na wysokości zadania i to zrobić, bo to my jesteśmy najbliżej naszych mieszkańców. Stąd na tej konferencji będziemy rozmawiać o tym, jaki samorząd mamy zostawić kolejnym pokoleniom. Po tym co ostatnio się wydarzyło, nie uciekniemy od pytań, które stawiają nasi mieszkańcy na każdym kroku. Pytają nas: „dokąd zmierza Polska”, „quo vadis, Polsko?”.

  W Pabianicach wystąpił lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, mówiąc  o samorządzie jako przestrzeni budowania wspólnoty lokalnej.

  Podczas konferencji podpisano Kartę Samorządową, czyli deklarację ideową zawierającą katalog dobrych praktyk i zobowiązań programowych. 8 głównych postulatów polityków to: senat przekształcony w izbę samorządową, samorządowe weto, większa niezależność finansowa samorządów, urealnienie subwencji oświatowej, zdrowie i transport publiczny blisko ludzi, odpolitycznienie finansowania samorządów, merytoryczny nadzór nad samorządami oraz samorządy frontem do obywateli.

  Głównym celem Forum Samorządowego było rozpoczęcie wspólnych prac nad programem dla Polski lokalnej, odległej od centralnego mainstreamu, ale niezwykle ważnej dla każdego z nas, bo nam najbliższej. Wydarzenie zgromadziło około 150 samorządowców z całej Polski, którzy albo do Ruchu Polska 2050 należą, albo z nim sympatyzują – mówi Ewa Szymanowska z Polski 2050.

  W programie znalazły się wystąpienia Macieja Żywno, Michała Kobosko i Pauliny Hennig-Kloski. Później samorządowcy debatowali nad wyzwaniami: samorządy a edukacja, zielony klimat w samorządach, przyszłość finansów samorządów, program zdrowotny Polski 2050 a rola samorządów.

  foto: Polska 2050

  Udostępnij