• Ordynator Wstrząs, dr Szpula, dr Guzik, siostra Piguła wraz z asystentami zostali pilnie wezwani do Niepublicznego Przedszkola i Żłobka „Akademia Uśmiechu”- poinformowali podopieczni WTZ.

  Spotkanie rozpoczęło się krótką rozmową z dziećmi o tym, że niepełnosprawność nie jest chorobą, każdy z nas jest piękny i ma coś wyjątkowego w sobie. Była również pogadanka na temat rodzajów niepełnosprawności i tego, jak można wesprzeć takie osoby. Dzieci dowiedziały się, że zamiast wyrzucać zabawki możemy je naprawić.

  Po rozmowie chętne dzieci zgłosiły się do asystowania przy operacji, bo na ostry dyżur wjechał pacjent, miś Bazyli. Miał wiele obrażeń, ale został szybko zdiagnozowany i zaopiekowany przez małych lekarzy. Dzieci samodzielnie wykonywały badania, oglądały zdjęcia rentgenowskie oraz  przyklejały plasterki. Pod okiem perfekcyjnej Dr Szpuli miś ostatecznie został zszyty i uratowany – opowiada Agnieszka Jaksa, szefowa Warsztatu Terapii Zajęciowej.

  Po angażującej operacji przedszkolaki mogły wziąć udział w warsztatach przygotowujących ich do pracy lekarza w klinice. Dzieci uczyły się rozpoznawać materiały z jakich tworzone są pluszaki, posługiwać się plastikową igłą i samodzielnie szyć serce dla bliskiej osoby.

  – Miały również możliwość stworzyć na prawdziwej maszynie do szycia wspólnego wielkiego węża, który pozostał w grupie, przypominając o naszej wspólnej integracji. Na koniec dzieciaki samodzielnie wstawiły stempel na swoim certyfikacie lekarskim i przybiły piątkę z Diamentowymi lekarzami – dodaje Jaksa.

  Dzieci na zajęcia przyniosły swoje uszkodzone pluszaki, które zostały zabrane do kliniki na rehabilitację. Były to m.in. lalka Borówka, piesek Brzoskwinka, wydra Stefan i tygrys Śnieżynka. Obrażenia pacjentów były niewielkie – kilka pęknięć na brzuszku i przy uszach. Lalka natomiast otrzymała nowe życie. W klinice uszyto jej nowy strój. Wszyscy pacjencie zostali wyleczeni i zwróceni do właścicieli.

   – Wierzymy, że takie zajęcia nie tylko integrują, łamią bariery, oswajają z niepełnosprawnością, ale także uczą dzieci, że warto doceniać i dbać nie tylko o zabawki, ale również o swoje zdrowie. W trakcie warsztatów Diamenty mogą dzielić się z dziećmi swoimi umiejętnościami, które szlifują każdego dnia w pracowniach w WTZ, co jest dla nich niesamowicie ważne – podkreśla Agnieszka Jaksa. – Pięknym przesłaniem kliniki jest również to, że każdy człowiek ma coś pięknego w sobie. Jednocześnie jest to przestrzeń, aby osoby z niepełnosprawnością poczuły się zauważone, docenione i potrzebne w społeczeństwie.

  Pabianicka Klinika Pluszaków działa w Warsztacie Terapii Zajęciowej Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach przy ul. Jana Pawła II 68. Dane kontaktowe: e-mail: wtz@mcps.pabianice.pl, tel. 42 213-91-00, 608-219-556.

  foto: WTZ

  Udostępnij