• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki. Zgromadzimy się na cmentarzach, by wspominać bliskich, którzy odeszli. W zeszłym roku z powodu pandemii nekropolie zostały zamknięte w ostatniej chwili…

    W Kościele katolickim 1 listopada to uroczystość wszystkich zbawionych chrześcijan, będąca wyrazem wiary w świętych. Dzień później, 2 listopada, obchodzimy Dzień Zaduszny, czyli święto wszystkich zmarłych.

    Obchody Wszystkich Świętych wywodzą się najprawdopodobniej już z okresu średniowiecza, kiedy to w jednym, wybranym dniu (najczęściej w okresie Wielkiej Nocy) wspominano wszystkich chrześcijańskich męczenników. Od 837 roku decyzją papieża Grzegorza IV święto to obchodzone jest 1 listopada.

    Symbolika Święta Zmarłych

    Współcześnie we Wszystkich Świętych na mogiłach i cmentarzach płonie mnóstwo zniczy i świec, które są znakiem pamięci o zmarłych. Ogień nawiązuje także do symboliki oczyszczenia, odnowy, przemijania, wiary, nadziei i życia. W żywiole tym upatruje się również znaków Boga i jego mocy. Umieszczane na zniczach motywy klepsydry, ptaków, aniołów czy skrzydeł odnoszą się do ulotności, upływającego czasu, śmierci, nieba i zbawienia.

    Ludzie składają na grobach bliskich wiązanki i czuwają nad mogiłami. Kwiaty są symbolem hołdu, ale też odradzania i nietrwałości życia. Bluszcz, porastający często pomniki czy będący częścią wieńca, oznacza wierność, miłość i przyjaźń. Najpopularniejsze cmentarne rośliny – bratki, chryzantemy, cisy i goździki – odwołują się do kruchości, pokory, cnoty, śmierci, żałoby, wieczności, wiary i miłości. Lilie z kolei symbolizują czystość i pobożność, a róże piękno, przemijanie, uczucie i pamięć. W chrześcijaństwie wyplatane wieńce symbolizują dar, nagrodę, zwycięstwo moralne, wieczność. Są sposobem uhonorowania i oddania hołdu zmarłemu.

    Cmentarze znów zamknięte?

    1 listopada na wielu nekropoliach odbywają się uroczyste msze święte i tzw. wspominki – wyczytywanie nazwisk zmarłych i wspólna modlitwa o ich życie wieczne. 2 listopada w Zaduszki wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

    W zeszłym roku Polacy wpadli w panikę, gdy rząd w ostatniej chwili ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy o północy 1 listopada. Wierni zaczęli szturmować nekropolie, by zdążyć złożyć kwiaty i znicze na grobach bliskich. Czy w tym roku czeka nas powtórka? Jak twierdzi minister zdrowia, władze nie mają takich planów…

    Udostępnij