• News will be here
 • Dzisiaj (30 grudnia) odbyła się konferencja prasowa w związku z zakończeniem prac remontowych elewacji budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Kościuszki 14.

  Niezwykle cieszy, że ten przepiękny obiekt mógł w końcu pokazać całą swoją urodę. Chciałem serdecznie podziękować pani dyrektor MOK-u Marii Wrzos-Meus, która prowadziła tę inwestycję w imieniu miasta, i wykonawcy, że w tak krótkim terminie udało się te prace skutecznie zakończyć. Podziękowania również dla budżetu państwa, dla ministra, który swoją, wcale niemałą, cegiełkę dołożył do tego zadania. To niezwykle istotne, że oprócz największych inwestycji miejskich możemy również w różnych rejonach Pabianic realizować te pomniejsze, choć nadal bardzo istotne dla mieszkańców – mówił dziś prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Zadanie „Remont elewacji budynku i attyki Domu Ludowego z 1903 r. – obecnie Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach – etap I”  kosztowało 441.840,99 zł. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu dołożył 220.000 zł.

  Nie ukrywam, że ta inwestycja, choć niewielka i niecałościowa, bo jest to tylko etap I, niezwykle nas cieszy. Ten budynek zasługiwał na to, by go zmodernizować i zrewitalizować, przynajmniej wizualnie. Powstał w 1903 roku jako dom ludowy. W czasie okupacji mieściło się tu gestapo, zginęło wiele ludzi, dlatego tym bardziej należy mu się szacunek – stwierdziła dyrektor Maria Wrzos-Meus. – Był lęk, czy zdążymy na czas, ale jak widać, udało się. Oddajemy ten obiekt w ręce pabianiczan. Mam nadzieję, że to jest dopiero początek remontu elewacji, została bowiem jeszcze ściana południowa i północna. Będziemy wspólnie starać się, żeby doprowadzić ten budynek w całości do jego świetności.

  Ważnym elementem remontu było zamontowanie na bocznej ścianie podnośnika windowego dla wózków inwalidzkich i dla matek z małymi dziećmi. To krok, by udostępnić budynek bez ograniczeń wszystkim mieszkańcom.

  Oprócz tego mamy obiecane dodatkowe malowanie. Czas oddawania tej inwestycji jest pogodowo kiepski, w związku z tym wiosną, do 15 kwietnia, gdy będzie już cieplej, budynek zostanie odmalowany raz jeszcze, a elewacja przy chodniku zabezpieczona, by można było ją myć -dodała dyrektor.

  Głównym wykonawcą był Sławomir Ostrowski, który zajmuje się rewitalizacją i odnową budynków zabytkowych, przede wszystkim w Łodzi.

  Wydaje mi się, że elewacja prezentuje się świetnie, a jej wygląd jeszcze zdecydowanie poprawi się, gdy włączymy wieczorem jej oświetlenie. Sama attyka była w stanie awaryjnym, teraz prezentuje się jak dawniej, jak na starych fotografiach – podkreślał wykonawca.

  Oświetlenie elewacji zamontowany ma czujnik zmierzchu, będzie włączać się więc wraz z zachodzącym słońcem. Około godz. 23.00 – 24.00 światło będzie wyłączane, w zależności od kosztów. Jest także regulacja manualna, by elewację podświetlić w czasie np. imprez.

  Przypomnijmy: prace polegały na remoncie elewacji budynku wraz z wymianą obróbki blacharskiej, stolarki okiennej i drzwiowej, wymianą zadaszeń nad wejściami, podestów z barierkami, naprawą sztukaterii, rozbiórką i odtworzeniem attyki frontowej oraz cokołu, zabezpieczeniu tynków i odtworzeniu pierwotnego wyglądu.

  Zabytkowy budynek MOK-u wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Pabianice i podlega ochronie w świetle ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

  Udostępnij