• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Po półtorarocznej przerwie spowodowanej wirusem Covid-19 Klub Podróżnika PTTK wznowił działalność. W drugim półroczu 2021 roku o siedmiu wyprawach na trzy kontynenty turyści opowiedzieli słuchaczom w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej.

    Europa

    Ewa Marczewska, podróżniczka z Łodzi, opowiedziała o Macedonii Północnej.

    Nasz Klub podróżnika działa już dziesięć lat i tyle samo razy podróżniczka Ewa prezentowała w nim swoje wyprawy – poinformował zgromadzonych Aleksander Duda, pomysłodawca klubu. – Jej pierwsza opowieść osiem lat temu dotyczyła Indonezji.

    Teraz Marczewska przez 10 dni wynajętym samochodem zwiedzała bałkański kraj.

    – Cały ten czas towarzyszyły mi góry. Trzynaście pasm górskich przekracza dwa tysiące metrów wysokości – rozpoczęła opowieść podróżniczka, która przejechała 1200 km, zaczynając w Skopje. – Zachwyciłam się różnorodnością krajobrazu, od gór do dolin z malowniczymi jeziorami oraz wielokulturowością z klasztorami, cerkwiami i meczetami. Były też pyszne bałkańskie potrawy, dla nich warto pojechać do Macedonii Północnej.

    Azja

    Pierwsze spotkanie po półtorarocznej przerwie odbyło się w piątek, 3 września. Gośćmi „Skuterowej podróży w czasach pandemii” byli Wojciech Hankiewicz i Norbert Kaszycki, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z wypadkami motocyklowymi na Sri Lance i w Wietnamie.

    Wojciech Hankiewicz z Ksawerowa to autor 4 książek podróżniczych. W lutym zorganizował wyprawę po Sri Lance i na Malediwy. Gdy jechał skuterem, wjechał w niego z wielką prędkością inny motocykl.

    Wylądowałem w szpitalu z połamanymi żebrami i obojczykiem. Leżałem w sali liczącej 70 łóżek – wspomina podróżnik. – A dlaczego skuter, bo to najlepszy pojazd do podróżowania. W każdej wiosce można go naprawić i nie ma kłopotów z częściami.

    Swoje przeżycia na Sri Lance Hankiewicz opisał w książce „Uwięziony, czyli skuterowa podróż w czasach pandemii”.

    Drugim bohaterem spotkania był Norbert Kaszycki z Łodzi, twórca bloga tv vagabundus, który opowiedział o wypadku motocyklowym w Wietnamie.

    Kolejne klubowe spotkanie poświęcone było rowerowej wyprawie po Jordanii. Arkadiusz Jaksa, miłośnik dwóch kółek z Pabianic, zaplanował wyprawę w marcu 2020 roku, tuż przed epidemią.

    Celem była Jordania, kraj muzułmański o całkiem odmiennej kulturze społecznej i obyczajowości – zaczął swą opowieść. – Inny miał być klimat. Ostatnie moje wyprawy to Północna Norwegia oraz Islandia. W Azji miały czekać na nas pustynie, wielbłądy i gorące słońce.

    Podczas opowieści słuchacze dowiedzieli się, że w Jordanii trzeba uważać na wygórowane ceny, dokuczliwe dzieci i psy pasterskie.

    „Królewską drogą”, czyli drogą handlową, Jaksa dotarł do Petry, tajemniczego skalnego miasta Nebatejczyków, które stanowiło stolicę ich królestwa.

    – Podziwiając Petrę, dowiedziałem się o pierwszych przypadkach koronowirusa w Polsce. Konsul zadzwoniła, aby wracać do kraju. Przerwałem wyprawę i przygodę. Ale wrócę do magicznej Jordanii – obiecał Arkadiusz Jaksa.

    Za to Marta i Marek Ciesielscy, podróżnicy z Łodzi, opowiedzieli pabianiczanom o swej wyprawie do Wietnamu.

    Zachęceni wspaniałymi doświadczeniami z podróży na Sri Lankę, postanowiliśmy ponownie odwiedzić Azję – rozpoczęli spotkanie w Klubie Podróżnika PTTK.

    Początek i koniec ich wyprawy to Hanoi, stolica kraju.

    – Niestety, to miasto pełne smogu… i, pomimo maseczek, ciężko tam oddychać.

    Następnie małżeństwo zachwycało się zatoką Ha Long, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie wyspy i otaczające je klify zbudowane są z wapienia. W wyniku erozji powstały malownicze strzeliste filary zwieńczone zielenią, znane choćby z filmu o przygodach Jamesa Bonda.

    Afryka

    Trzy ostatnie afrykańskie wyprawy były tematem spotkania „W Afryce Południowej i Wschodniej” z Mariuszem Łaniewskim. Ten miłośnik Czarnego Lądu ma już na koncie 19 wypraw do 31 afrykańskich państw.

    – Dwa lata temu, jeszcze przed wirusem, udało mi się wybrać do RPA, Lesotho i Zimbabwe. Pomimo wielu wyjazdów dopiero teraz udało mi się po raz pierwszy zobaczyć geparda – opowiadał Łaniewski.

    Najbardziej zachwycił się formacjami skalnymi w Parku Narodowym Matopo. Wśród przedstawicieli fauny spotyka się tam łagodne białe nosorożce, do których można blisko podejść.

    – Kilka miesięcy później poleciałem sam do Lesotho, kraju, do którego mam sentyment…

    Ostatni wyjazd był w marcu 2021 roku, a kierunek: Tanzania. W Parku Narodowym Ngorongoro pabianiczanin fotografował żyrafy, zebry i lwy.

    O Afryce w swej prezentacji „Jambo Kenia” opowiedziała Eliza Adamczyk, studentka Akademii Medycznej w Łodzi, która odbywała tam dwumiesięczne praktyki.

    – O stowarzyszeniu IAESTE dowiedziałam się na dniach otwartych uczelni. Zaraz po dostaniu się na Akademię Medyczną zapisałam się do organizacji studenckiej, która zajmuje się wymianą naukową – zaczęła opowieść Eliza, studentka III roku biotechnologii.

    Praktyki odbywała w laboratorium Jomo Kenyatta University of Agriculture and Technology w miejscowości Juja, oddalonej 35 km od Nairobi.

    – W laboratorium przez pięć dni zajmowałam się badaniami związanymi z rolnictwem, a w weekend wraz z koleżanką zwiedzałam Kenię.

    Ostatnie klubowe spotkanie „Wyginam śmiało ciało, bo Madagaskaru mi mało!” z Marcinem Kucińskim odbyło się 10 grudnia 2021 roku. Pasjonat podróży z Łodzi przybliżył kulisy spontanicznej wyprawy na unikalną afrykańską wyspę.

    Madagaskar to najlepszy kraj do fotografowania ludzi – opowiadał. – Otwarci i uśmiechnięci sami prosili o zdjęcia.

    Kuciński odwiedził kilka placówek misyjnych, gdzie pracują polscy misjonarze. Mówił też, że pomimo bliskości Afryki nie występują na wyspie typowe zwierzęta afrykańskie.

    – Wizyta w ZOO była za to niezapomniana. Posmarowano nas bowiem miodem, a lemury przyjacielsko nas lizały – wspominał z uśmiechem.

    * * *

    Na pierwsze w tym roku spotkanie w Klubie Podróżnika PTTK organizatorzy zapraszają już 14 stycznia.

    foto: zbiory klubu

    Udostępnij