• News will be here
 • Wraz ze świadczeniem za luty emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4.920 zł – 12.800 zł, otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

  W piątek Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4.920 zł – 12.800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach. Oznacza to, że ich emerytury i renty nie będą pomniejszane.

  – Nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała już od lutego. Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń albo otrzymają je w najbliższym czasie, w lutym dostaną wyrównanie – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

  Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą wynoszącą obecnie 1250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. Zyskają one 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie.

  Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

  Udostępnij