• Andrzej Szmytka (1940-2022)

  6 stycznia w wieku 81 lat zmarł Andrzej Szmytka, pilot wycieczek zagranicznych. Swoją pasją do podróżowania zarażał wszystkich przez kilkadziesiąt lat. Pozostał w pamięci jako człowiek pełen serca do ludzi i turystyki.

  Urodził się 22 maja 1940 roku w Pabianicach. Uczył się w technikum włókienniczym w Łodzi. Następnie podjął pracę w Zakładach Przemysłu Wełnianego „Pawelana” w Pabianicach. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika działu normowania. Pracował również jako nauczyciel zawodu w technikum włókienniczym w Pabianicach.

  W 1967 roku zorganizował pierwszą wycieczkę na Węgry. Przez  wiele lat organizował wyprawy i wczasy dla swojego zakładu. Następnie nawiązał współpracę z biurem „Juventur”. Najwięcej trampingów po Europie zorganizował dla turystów z PTTK Pabianice. Pokazał miłośnikom podróżowania m.in. Nordkapp w Norwegii, Turcję, Hiszpanię, Gibraltar, Ceutę w Maroku, Ziemię Świętą. Gdy przestał organizować wyjazdy, pałeczkę przejęła córka Anna, która nadal prowadziła wyjazdy po Europie.

  Zmarł 6 stycznia. Pochowany 14 stycznia na cmentarzu rzymsko-katolickim. Na pogrzebie żegnała Go rodzina, przyjaciele, turyści z PTTK i uczestnicy wypraw.

  – Zmarł Andrzej Szmytka z PTTK Pabianice. Dziś jest pogrzeb. Pięknie potrafił dzielić się pięknem!!! Za niewielkie pieniądze potrafił nam pokazać Europę piękną – od krańców Portugalii po krańce Finlandii i Norwegii. Inni by się chwalili, a On po prostu to piękno pokazywał. Miałam szczęście uczestniczyć w kilkunastu takich wyjazdach. Myślicie, że w zaświatach też są trampingi międzygwiezdne? Jeśli są, to On tam będzie na nas czekał – napisała do biura PTTK jedna z uczestniczek trampingów.

  Cześć Jego Pamięci!

  Udostępnij