• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Dziś (26 stycznia) odbył się internetowy briefing w sprawie aktualnej sytuacji epidemicznej. Prezydent poinformował, że do piątku, 28 stycznia może powstać w mieście kolejny punkt wymazowy.

    Prezydent przypomniał, że w związku z rozporządzeniem o wprowadzeniu pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej, pabianicki ratusz pozostanie otwarty (chyba że pojawią się ogniska zachorowań), ale z ograniczeniem liczby osób jednocześnie przebywających w budynkach oraz z zachowaniem dystansu, dezynfekcji i maseczek. 

    Urzędnicy poinformowali także, że do miasta trafiło ponad 300 tysięcy jednorazowych maseczek z Agencji Rezerw Strategicznych.

    Będziemy chcieli przekazać je do tych instytucji, które często spotykają się z mieszkańcami – PSM, ZGM, MCPS, SM, MOK, MZK, UM, ZWiK, ZEC, MOSiR, Pafana, Centrum Seniora, biblioteka miejska, pabianickie parafie, administracja targowiska, szkoły – wszędzie tam, gdzie obywatel mógłby maseczki sobie pobrać – wyliczał Andrzej Bogdanowicz, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i informacji niejawnych UM. Zaczniemy przekazywać je od jutra.

    Ze względu na bardzo długie kolejki do jedynego punktu wymazowego typu drive-thru w mieście (w powiecie jest jeszcze jeden, w Konstantynowie Łódzkim) ratusz wnioskuje o utworzenie kolejnego, dodatkowego punktu.

    Wszystko wskazuje na to, że od piątku taki punkt powstanie. O jego lokalizacji będziemy informować na bieżąco – powiedział prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Wszystko zależy od możliwości Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w zakresie zapewnienia personelu. My ze swojej strony jako miasto zdecydowaliśmy się złożyć ofertę pomieszczeń, w którym będzie można takie wymazy prowadzić.

    Na pytanie “co zrobić, gdy zaczynam się źle czuć?” odpowiedziała wyczerpująco dyrektor pabianickiego sanepidu.

    Na pewno nie maszerujemy do POZ-etów, bo jesteśmy potencjalnym zagrożeniem. Próbujemy umówić się na teleporadę. Mamy możliwość zlecenia sobie testu PCR samodzielnie, internetowo, bez udziału lekarza. Wypełniamy dane, dostajemy wygenerowany kod i jedziemy do punktu wymazowego. To najkrótsza droga – wyjaśniała Małgorzata Sumińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach. – Nie każdy katar, nie każde przeziębienie to COVID. Jest sezon grypowy, wirusów krąży bardzo dużo. Nie wpadajmy od razu w czarną rozpacz.

    Dyrektor Sumińska tłumaczyła także aktualne zasady dotyczące kwarantanny

    Są dwie możliwe opcje: chory w domu z niezaszczepioną rodziną lub chory z zaszczepionymi domownikami. W pierwszym przypadku osoba chora jest na 10-dniowej izolacji. Jeśli jednak po upływie tego czasu nadal ma objawy i źle się czuje, to wtedy lekarz ma obowiązek przedłużenia tej izolacji do momentu wyzdrowienia. Po zakończeniu izolacji zdrowy pacjent wraca do społeczeństwa. Natomiast jego niezaszczepiona rodzina ma kwarantannę przez cały czas izolacji chorego + 7 dni od zakończenia jego izolacji. W najlepszym wypadku jest to 17 dni – obrazowała dyrektor sanepidu. – W drugiej sytuacji, jeśli zaszczepiona rodzina chorego dobrze się czuje, to może następnego dnia po otrzymaniu wyniku przez zarażonego zgłosić się na test. Jeśli będzie negatywny, kończy się kwarantanna. Czyli mają ją 1 dzień. 

    Dzisiejsze statystyki zachorowań w powiecie:

    • ponad 3.500 mieszkańców znajduje się na kwarantannie,
    • prawie 1.100 osób jest chorych,
    • takiej ilości osób dodatnich na terenie miasta i powiatu nie było od początku pandemii.

    Dzisiejsze statystyki z oddziału covidowego PCM:

    • 49 pacjentów na 60 dostępnych miejsc,
    • 2 pacjentów pod respiratorami,
    • 57 osób na łóżkach izolacyjnych,
    • najstarszy pacjent ma 94, a najmłodszy 37 lat,
    • od 1 listopada w pabianickim szpitalu wyzdrowiało 309 osób. 

    Kwarantanny w szkołach:

    • najwięcej kwarantann jest w SP3 (366 uczniów),
    • najmniej kwarantann w SP8 (14 uczniów),
    • trzy szkoły z powiatu pracują całkowicie zdalnie (II LO, szkoła w Lutomiersku i w Woli Zaradzyńskiej),
    • kwarantanny nałożone są w trzech przedszkolach: PM3, PM12 i PM14,
    • wśród pracowników i nauczycieli 8 jest na kwarantannie i 5 w izolacji,
    • w żłobku na kwarantannie przebywa 13 dzieci i 1 opiekun. 

    Udostępnij