• Klamka zapadła. Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmu posłowie zdecydowali ws. poprawki do budżetu dotyczącej finansowania bezkolizyjnego przejazdu na ul. Lutomierskiej.

  12 stycznia senat przyjął wszystkie poprawki do budżetu państwa, w tym również tę zapewniającą finansowanie budowy (w wysokości 33.500.000 zł) przejazdu na ul. Lutomierskiej. W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa włodarzy z naszego powiatu. Politycy poinformowali wówczas, że kierują do premiera i posłów apel o przyjęcie “pabianickiej” poprawki.

  Dziś, 27 stycznia poprawki poddane zostały sejmowemu głosowaniu. Niestety, budowa bezkolizyjnego przejazdu drogowo-kolejowego na drodze krajowej nr 71 nie będzie finansowana z budżetu państwa na 2022 rok. Posłowie odrzucili projekt.

  Przypomnijmy: linia kolejowa nr 14 przecinająca ul. Lutomierską jest jedną z ważniejszych tras kolejowych w Polsce, przez którą w ciągu doby przejeżdża ok. 90 pociągów osobowych i towarowych. W skali kraju jest to sytuacja niemal bezprecedensowa z uwagi na skalę uciążliwości przejazdów dla mieszkańców, co skutkuje ogromnymi zatorami drogowymi i praktycznym rozdzieleniem miasta na dwie części. Dodajmy, że ruch kolejowy na tej trasie ma ulegać dalszej intensyfikacji.

   O budowę bezkolizyjnego przejazdu od wielu lat zabiegają mieszkańcy, samorządowcy z powiatu oraz posłowie i senatorowie naszego województwa (Cezary Grabarczyk, Cezary Tomczyk, Agnieszka Hanajczyk, Tomasz Trela, Dariusz Joński, Krzysztof Kwiatkowski,  Artur Dunin).

  Niestety, marzenia o bezpiecznym przejeździe na Lutomierskiej znów trzeba odłożyć na później… 


  Udostępnij