• Dzielimy pieniądze z UE

    Marszałek już dzieli pieniądze unijne, które mają do nas wpłynąć przez najbliższe lata, ale przedsiębiorców zaprasza po pożyczki jeszcze ze starej transzy.

    Zarząd Województwa Łódzkiego uzgodnił z Ministerstwem Funduszy i Rozwoju Regionalnego podział 2,3 mld euro, jakie region otrzyma w ramach funduszy unijnych do wykorzystania do roku 2027. Marszałek podpisał Kontrakt Programowy z wiceministrem Waldemarem Budą. Teraz pora na negocjacje z Unią Europejską.

    Łódzkie zaproponuje w nich kilkanaście propozycji tzw. inwestycji priorytetowych, które mają kluczowe znaczenie i nie będą musiały startować w konkursach, żeby otrzymać wsparcie na realizację. Są wśród nich: budowa torów kolejowych łączących Bełchatów z linią 131 czyli dawną Magistralą Węglową, rewitalizacja obszarów zdegradowanych, budowa Centrum Folkloru, Hali Produktów Tradycyjnych i Lokalnych, „Ogrodów Nauki” czy Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego.

    Konsorcjum Transportu Kombinowanego

    Pożyczki 0-procent!

    Oprócz wielkich inwestycji, pieniądze unijne przydają się również w pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom, ale w walce z wielkim problemem. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego – jednostka nadzorowana przez samorząd województwa łódzkiego – podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, dzięki której przedsiębiorcy z województwa łódzkiego mogą starać się o nieoprocentowane pożyczki, jeśli stracili płynność finansową w związku z pandemią Covid-19. W sumie do rozdysponowania jest 41,2 mln zł. Pożyczkę płynnościową będzie można wykorzystać m.in. na wynagrodzenia pracowników, zobowiązania przedsiębiorcy, bieżące raty kredytów i pożyczek, spłatę zaległości w ZUS i urzędu skarbowego. Nabór wniosków właśnie się rozpoczyna.

    Szczegóły dotyczące ubiegania się o pożyczkę dostępne będą na stronie internetowej larr.pl.

    Udostępnij