• News will be here
 • W pierwszej kolejności jest brany pod uwagę hotel MOSiR – poinformował dzisiaj pabianicki ratusz.

  W niedzielę, 27 lutego, odbyła się wideokonferencja wojewody z samorządowcami na temat skoordynowania pomocy humanitarnej wysyłanej na Ukrainę. Pomoc organizowaną na terenie naszego powiatu będzie koordynować starosta pabianicki.

  Pod adresem pomagamukrainie.gov.pl uruchomiona została platforma z ofertami udzielenia pomocy, zgłoszeniami od potrzebujących i adresami zbiórek. Na tej stronie również lista potrzebnych produktów i środków.

  W poniedziałek, 28 lutego, w Urzędzie Miejskim na naradzie spotkali się prezydent Grzegorz Mackiewicz, przedstawiciele zarządzania kryzysowego oraz pabianickich organizacji pozarządowych.

  W przygotowaniu jest baza możliwych miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców w Pabianicach, którzy zostaną skierowani przez wojewodę łódzkiego. W pierwszej kolejności jest brany pod uwagę hotel MOSiR, który liczy 50 miejsc. Rezerwacja pokojów hotelowych została tymczasowo wstrzymana – mówi Aneta Klimek, rzecznik ratusza. – Rozważane są również inne lokalizacje z dostępem do węzła sanitarnego i możliwością zapewnienia wyżywienia, np. hala przy ul. Orlej czy nieczynny hotel Max. Gotowość udzielenia tymczasowego pobytu zgłosiło też Centrum Rampa.

  Uwaga, indywidualne propozycje zakwaterowania uchodźców mieszkańcy mogą zgłaszać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer: 605-099-687.

  Prezydent Mackiewicz wystąpił do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o opinię, czy w świetle zaistniałej sytuacji i prowadzonej przez Polskę polityki zagranicznej zasadne jest wypowiedzenie porozumienia z rosyjskim miastem Gusiew, podpisanym w 2002 roku.

  Opinia MSZ będzie kluczowa dla utrzymania lub zerwania porozumienia – dodaje rzeczniczka.

  Do współpracy z rosyjskim miastem w swoim oświadczeniu odnieśli się radni miejscy i powiatowi z klubu PiS.

  „Ukraina jest niepodległym, wolnym i demokratycznym państwem, które ma prawo decydować o swojej przyszłości. Naruszanie jej granic przez Federację Rosyjską stanowi jawną agresję i jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Wobec tego zwracamy się z apelem o wykazanie solidarności Pabianic z narodem ukraińskim. Zwracamy się także do Zarządu Miasta Pabianic o rozważenie celowości dalszej bliskiej współpracy z położonym na terytorium Rosji miastem Gusiew, będącym od 2002 miastem partnerskim Pabianic. Trudno nam wyobrazić sobie dalszą współpracę z władzami miasta Gusiew w sytuacji, gdy rosyjskie bomby i rakiety spadają na liczne ukraińskie miasta” – czytamy w piśmie.

  Zbiórki darów na terenie Pabianic spina i koordynuje Forum Organizacji Pozarządowych we współpracy z prezydentem (zgłoszenia: FOP w Pabianicach, przewodnicząca Dorota Pędziwiatr, tel.: 600-877-640, miejsce zbiórki: Cech Rzemiosł Różnych, ul. Stary Rynek 4, godz. 7.00 – 15.00, ze strony UM naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Andrzej Bohdanowicz, nr: 608-587-998).

  Najpotrzebniejsze rzeczy przynosić można m.in. do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Sejmowej 2 (pn.-sob. w godz. 10.00 – 18.00) i do siedziby Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. Stary Rynek 4 (pn.-pt. w godz. 7.00 – 15.00).

  Udostępnij