• Dziś, 1 maja, obchodzimy Święto Pracy.

    A właściwie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. To święto klasy robotniczej obchodzone od 1890 roku i wprowadzone przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia wydarzeń z początku maja 1886. W Chicago odbył się wtedy strajk będący częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Wprowadzając to święto, chciano uhonorować oddanie dla sprawy licznych ofiar, jakie poniósł ruch robotniczy. Mimo to, w Ameryce Północnej Święto Pracy obchodzi się w pierwszy poniedziałek września.

    W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku i odbywały się wbrew woli zaborców. Demonstracje i starcia z wojskiem carskim miały miejsce także w czasie rewolucji 1905 roku. Podobne pochody klasowych organizacji robotniczych i partii lewicowych odbywały się w okresie II RP. Wniosek o ustanowienie 1 maja jako powszechne święto wolne od pracy był omawiany w Sejmie Ustawodawczym w 1919 roku. 1 maja stał się świętem państwowym jednak dopiero w roku 1950. W czasach PRL organizowano tzw. pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.

    Od 1 maja 2004, na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, Polska znajduje się w Unii Europejskiej. W tym roku mija 18 lat od tego wydarzenia.

    Udostępnij