• 5 maja z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce również Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Komenda Powiatowa Policji, Grupa Wolontarystryczna „AGRAFKA oraz Warsztat Terapii Zajęciowej wspólnie zorganizowali Grę Miejską Bierzemy na warsztat tolerancję”

  W grze wzięło udział 5 szkół podstawowych oraz 5 placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnością (razem 60 uczestników i 15 wolontariuszy).

  Głównym założeniem gry była promocja i zwiększenie akceptacji i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem wydarzenia była również edukacja i wspieranie dzieci oraz młodzieży w rozumieniu podstawowych pojęć takich, jak niepełnosprawność, szacunek, odmienność, empatia, stereotypy, tolerancja, osoby
  z niepełnosprawnością; podniesienie świadomości uczniów w sprawach dotyczących mowy nienawiści, hejtu i przestępstw z nienawiści; integracja społeczna osób „pełnosprawnych” z osobami z niepełnosprawnościami; kształtowanie umiejętności dostrzegania wyjątkowości w odmienności, różnorodności.

  Do gry mogło zakwalifikować się tylko 5 szkół. W związku z tym zgodnie z regulaminem odbyło się losowanie wszystkich zgłoszonych placówek. W ostateczności do gry zakwalifikowali się uczniowie SP 5, SP 8, SP 13, SP 16 oraz SP 17. Osoby
  z niepełnosprawnością zaproszeni byli z Warsztatu Terapii Zajęciowej, Domu Pomocy Społecznej, Zespołu Szkół nr 5, Środowiskowego Domu Samopomocy w Pabianicach oraz Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI w Pabianicach.

  Podczas losowania zgłoszone grupy  zostały połączone w zespoły mieszane (5 osób z niepełnosprawnością + 5 uczniów ze szkoły podstawowej). Każdy zespół miał również dobrany swój kolor, który już na początku ich połączył.

  Gra miejska rozpoczęła się o godz. 10.00 przed Urzędem Miasta, gdzie prezydent Grzegorz Mackiewicz oraz wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek przywitali uczestników, przekazali kilka ciepłych słów i mocno uściskali. Grupy otrzymały mapy i przy wsparciu swoich opiekunów ruszyły do pięciu punktów (Straż Pożarna, Straż Miejska, Kościół NMP, policja, Centrum Handlowe ECHO). Każdy punkt to inne zadania. Jedne wymagały sprawności fizycznej, inne manualnej i intelektualnej. Każde zadania to przede wszystkim wspólna integracja zespołów i przełamywanie ewentualnych oporów. Ostatecznie wszystkie zespoły świetnie poradziły sobie z wyzwaniami i dotarły na finał, gdzie czekał na nich poczęstunek i zabawy.

  Wyniki Gry Miejskiej:

  I miejsce – BIEDRONKI (zespół czerwonych): Środowiskowy Dom Samopomocy w Pabianicach i Szkoła Podstawowa nr 16

  II miejsce – SMERFY (zespół niebieskich): Środowiskowy Dom Samopomocy PSONI i Szkoła Podstawowa nr 13;

  III miejsce – CZTEROLISTNA KONICZYNKA (zespół zielonych): Warsztat Terapii Zajęciowej i Szkoła Podstawowa nr 5

  IV miejsce na równi – ANIOŁKI (zespół białych): Zespół Szkół nr 5 i Szkoła Podstawowa nr 17 oraz BŁYSKAWICE (zespół żółtych): Dom Pomocy Społecznej i Szkoła Podstawowa nr 8

  Każdy uczestnik otrzymał medal z rąk Gabrieli Wenne-Błażyńskiej, wicestarosty pabianickiego, dyplom z rąk insp. Jarosława Tokarskiego, komendanta Komendy Powiatowej Policji oraz niespodzianki od Kina Helios.

  – Gdy dowiedziałam się o pomyśle na tą grę miejską, bardzo się ucieszyłam. Odbieram to wydarzenie trochę osobiście, jako osoba z niepełnosprawnością. Niepełnosprawność jest z jednej strony wyjątkowością, a z drugiej strony trudnością. I z doświadczenia wiem, że ta trudność może dotyczyć budowania relacji z ludźmi i w tej sferze może być bardzo bolesna. Bo każdy człowiek potrzebuje kontaktu i relacji z innymi ludźmi, każdy potrzebuje czuć akceptację i przynależność do jakiejś grupy społecznej. Dlatego tak bardzo ucieszyłam się, że zorganizujemy wydarzenie, które będzie uświadamiało i uczyło młodych ludzi otwartości na osoby z niepełnosprawnościami. Bo otwartości na inność trzeba się nauczyć. Myślę, że każdy uczestnik gry wziął z tego wydarzenia coś wartościowego dla siebie. Nie możemy mieć gwarancji, że młodzież, która wzięła udział w grze, będzie od teraz patrzeć na osoby z niepełnosprawnościami z otwartością i empatią, ale jestem z nadzieją, że to doświadczenie spotkania z drugim – innym człowiekiem – zostanie z nimi na dłużej. A jeśli tak, to mamy sukces tego działania! – powiedziała Agata Matuszewska, wolontariuszka z Agrafki, koordynator gry.

  Gra Miejska to projekt nietuzinkowy i niebanalny, a zarazem niezwykle potrzebny. Zwraca uwagę na potrzebę kochania drugiego człowieka, szanowania każdego bez wyjątku. Założeniem przedsięwzięcia było zintegrowanie osób pełnosprawnych z osobami z ograniczeniami. Uczestnicy w trakcie gry mieli okazje się poznać, wspólnie pokonać trudności oraz dzielić radością z wygranej” – dodała sierżant sztabowy Agnieszka Jachimek z KPP, koordynator gry.

  – Podczas gry nie skupialiśmy się na tym, jakie mamy ograniczenia, ale jakie są w możliwości i potencjał w uczestnikach. To była piękna przestrzeń, w której zburzone zostały mury nietolerancji i powstały piękne mosty akceptacji. Piękne było to, ze jedną z koordynatorek tego wydarzenia była osoba, która sama zmaga się z niepełnosprawnością. Agata pokazała i pokazuje każdego dnia, że ograniczenia można przekuć w potencjał. Jest żywym przykładem na to, jak wiele można osiągnąć, gdy nie patrzymy na siebie z perspektywy jakiegoś ograniczenia – zakończyła Agnieszka Jaksa, koordynator G.W. “AGRAFKA”, kierownik WTZ. – Z całego serca dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne chwile oraz wszystkim partnerom, którzy dają nadzieję, że razem można więcej (Komenda Powiatowa Straży Pożarnej, Straż Miejska, Społem Pabianice, Miejskie Centrum Pomocy Społecznej, Kino Helios)

  Patronat nad Grą Miejską objęli: prezydent Grzegorz Mackiewicz i starosta Krzysztof Habura.

  Udostępnij