• W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w ZUS, gdzie gromadzone są informacje o składkach na ubezpieczenie emerytalne, wzrośnie o 9,33 proc.

  Zapisane na kontach kwoty są podstawą obliczenia emerytury, a więc wprost przekładają się na wysokość przyszłego świadczenia. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33 proc.

  – Wskaźnik ten ma też zastosowanie do kapitału początkowego osób, które pracowały przed 1999 rokiem. Wysokość waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

  Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta wyniesie 7,07 proc.

  – Na subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych oraz część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 roku. Waloryzacja subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji i również nie może być ujemna – dodaje rzecznik.

  Te wskaźniki bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisane zostanie prawie 42 tys. zł.

  Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotuje informację o stanie konta ubezpieczonego na 31 grudnia 2021r. i udostępni ją na Platformie Usług Elektronicznych.

  Od 2020 roku Zakład nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient – powiedziała Monika Kiełczyńska.

  Udostępnij