• Na VII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Karola Nicze stawiło się 20 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych I i II stopnia z całej Polski.

  Organizatorami wydarzenia byli Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Pabianicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze z Pabianic.

  – W tym roku konkurs odbył się w pięknych salach łódzkiej Akademii Muzycznej. To dodało splendoru naszemu wydarzeniu muzycznemu. Dziękujemy władzom za pomoc – mówili Beata Kępińska, dyrektor PSM I i II stopnia, i Hieronim Ratajski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. K. Nicze.

  W tej edycji po raz pierwszy wystąpili uczniowie starszych klas szkół drugiego stopnia.

  – Rywalizowało więcej uczniów szkół muzycznych drugiego stopnia, co świadczy o wysokiej randze – powiedziała Bogumiła Czyżewska, pomysłodawczyni konkursu, która wraz z Krzysztofem Suwaldem, Mają Małek i Joanną Rydyger zorganizowała muzyczne przesłuchania.

  W grupie konkursowej II i III młodzi pianiści musieli zagrać utwór Fryderyka Chopina. Po całodniowych przesłuchaniach jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wesołowska-Firlej, prof. dr hab. Cezary Sanecki, dr Szczepan Kończal i dr Krzysztof Suwald, ogłosiło wyniki. Nagrody wręczali jurorzy, dyrektor Beata Kępińska i prezes Hieronim Ratajski.

  W grupie najmłodszej uczniów szkół I stopnia nagrody I nie przyznano. II nagrodę otrzymał Jakub Klimek (Łódź), III nagrodę – Igor Świątek (Gdańsk) i Maria Barzon (Warszawa); wyróżniono Marię Borsiak (Łódź). W grupie drugiej szkół II stopnia wyróżniono: I nagroda – Joanna Galik (Wrocław), II nagroda – Kinga Szablińska (Gdańsk), III nagroda – nie przyznano; wyróżnienie – Zofia Kowalewska (Łódź). W grupie trzeciej: I nagroda – nie przyznano; II nagroda – Miłosz Aleksander Kot (Wrocław) i Margarita Latypova (Wrocław); wyróżnienie: Urszula Żochowska (Sochaczew).

  Nagrodę Dyrektora PSM I i II st. w Pabianicach za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego otrzymała Margharita Latypova, a Nagrodę Towarzystwa Muzycznego im. K. Nicze za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina – Joanna Galik.

  – Chcę pogratulować wszystkim uczestnikom, że po trudnych latach pandemii znowu weszli na scenę i tak wspaniale zagrali – powiedziała prof. dr hab. Anna Wesołowska-Firlej, przewodnicząca jury.

  Jurorom i organizatorom za pracę podziękował Paweł Rózga, sekretarz Miasta Pabianic.

  Wydarzeniem towarzyszącym było spotkanie z Elwirą Fibiger, autorką książki „Fortepian moja miłość”. Publikacja ta to wspomnienia o Gustawie Arnoldzie Fibigerze, polskim budowniczym fortepianów, przemysłowcu, założycielu Fabryki Fortepianów i Pianin w Kaliszu.

  Dwudniowy konkurs zakończył się w sobotę koncertem laureatów. Na początek wystąpił Igor Świątek, który zagrał Inwencję trzygłosową C-dur Jana Sebastiana Bacha.

  – Cieszę się z wygranej. Gram, aby zainspirować innych do słuchania muzyki – wyznał laureat.

  Następnie zagrali: Maria Barzon, Jakub Klimek, Kinga Szablińska, Joanna Galik. Zakończyła Margarita Latypova, grając Serenadę Don Juana nr 3 z cyklu „Maski” op. 34 Karola Szymanowskiego.

  – Cieszę się, że poziom wykonawców wzrasta z każdą edycją. Świadczy o tym fakt, że dwoje naszych laureatów z poprzednich edycji, Zuzanna Pietrzak i Mikołaj Goździewski, wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie – dodał Hieronim Ratajski, prezes towarzystwa. – I zapraszam za dwa lata.

  Patronat nad konkursem sprawowali: dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, rektor Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Starosta Pabianicki Krzysztof Habura i Prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz.

  Udostępnij