• W miniony weekend w parku gminnym w Dobroniu odbyło się XXXI Święto Gminy Dobroń. Ostatnio świętowano tam w 2019 roku. Przerwa spowodowana była pandemią koronawirusa.

    Święto Gminy rozpoczęto tradycyjnie imprezami sportowymi. Rozegrano dwa turnieje piłki nożnej. W klasie młodzik Iskra Dobroń grała z KAS Konstantynów, a w klasie Orlik Iskra Dobroń podejmowała Jagiellonię Tuszyn.

    Obchody święta w parku gminnym rozpoczął występ dzieci z klasy „O” ze Szkoły Podstawowej w Chechle. Następnie zaprezentowano występy Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń” oraz Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.

    Uroczyste otwarcie festynu rozpoczęło się punktualnie o godzinie 16.30. Licznie zebranych mieszkańców gminy przywitali aktorka Teresa Dzielska i gospodarz terenu wójt Robert Jarzębak.

    – Chciałbym dzisiaj wszystkim życzyć miłej atmosfery, uśmiechu, radości, tego co najlepsze, żebyście państwo między sobą podzielili się dobrym słowem, żebyście między sobą wymienili dobre spojrzenia. To jest niezwykle ważne w naszych trudnych czasami ciężkich chwilach, kiedy już skończyliśmy covid, ale mamy ciężkie czasy wojny. Dlatego ważna jest miłość i radość, którą sobie nawzajem dajemy – rozpoczął Dni Dobronia wójt Robert Jarzębak.

    Po oficjalnym otwarciu powitano licznie zebranych gości, po czym nastąpił jeden z najważniejszych momentów sobotnich Dni Dobronia. Trzem osobom wręczono tytuły „Honorowego Obywatela Gminy Dobroń”. Otrzymali je Włodzimierz Sysio, Stefan Karol Ropęga i Edward Janusz Jantoń.

    Honorowi obywatele

    Włodzimierz Sysio był jednym z założycieli Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń”. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w koncertach zespołu na arenie krajowej i w wielu państwach Europy i Azji. W latach 60. był jednym z promotorów budowy pierwszej sali gimnastycznej w gminie Dobroń. Szczególne działania podejmował w zakresie sportu, a głównie w dziedzinie piłki siatkowej. W czasie jego prezesury LKS Dobroń był jedną z najlepszych drużyn w kraju w pionie Ludowe Zespoły Sportowe, rozgrywając mecze także z drużynami na arenie międzynarodowej. Całokształtem swojej działalności w znacznym stopniu przyczynił się do promocji gminy Dobroń na arenie krajowej, międzynarodowej. Posiada wiele odznaczeń i wyróżnień.

    Kolejnym uhonorowanym został Stefan Karol Ropęga. To długoletni samorządowiec, przez 32 lata był radnym Rady Gminy w Dobroniu (do roku 2006) oraz przewodniczącym Rady Gminy w Dobroniu. Był długoletnim przewodniczącym Gminnego Związku Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych. Ponadto był długoletnim przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego oraz członkiem Izby Rolniczej w Łodzi. Zasłużył się w działaniach dla lokalnego rolnictwa.  Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany.

    Trzeci honorowy obywatel to Edward Janusz Jantoń, założyciel i prezes firmy „JANTOŃ” działającej w gminie Dobroń od 1976 roku. Firma jest jednym z największych producentów wyrobów winiarskich w Polsce. Biznesmen swoimi działaniami promował gminę, m.in. poprzez dawanie produktom swojej firmy nazw kojarzących się z rejonem Dobronia. Swoimi działaniami promował gminę oraz tworzył miejsca pracy dla mieszkańców, co wpływało na poprawę warunków życia całych rodzin. Aktywnie współpracował z UG, instytucjami gminnymi oraz stowarzyszeniami z terenu gminy Dobroń. Dotował Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich. Był sponsorem w pełnym tego słowa znaczeniu. Niósł pomoc finansową dla szkół podstawowych i Gminnego Ośrodka Kultury. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany.

    W sobotę uhonorowano również dotychczasowych honorowych obywateli, którzy ten tytuł otrzymali w 2018 roku. To Barbara Żurawska oraz Julian Szymczyk.

    Nowi Honorowi Obywatele Gminy Dobroń otrzymali gromkie brawa. To była piękna i wzruszająca chwila. Głos się łamał, a w oczach nagrodzonych pojawiły się łzy.

    Nagród ciąg dalszy

    Po nadaniu tytułów wręczono nagrody najaktywniejszym czytelnikom w 2021 roku. W kategorii do 5. roku życia I miejsce zajęła Amelka Jaskólska, II m. – Ignacy Lebowski, III m. – Adrianna Świercz. W kategorii do 18. roku życia I miejsce zajmuje – Jakub Świercz, II m. – Filip Jóźwiak, III m. – Kinga Kruk. Wśród dorosłych zwyciężyła Katarzyna Żyła, II m. – Jolanta Rosiak, a III m. – Agnieszka Nowakowska.

    Podziękowania otrzymali również młodzi strażacy z Markówki. Szczególne podziękowania były dla: Darii Kochan, Kamila Kochana i Jakuba Krajdy, opiekunów młodzieżowej drużyny pożarniczej.

    Krakowiacy i górale

    Kilka minut po godzinie 17.00 rozpoczął się koncert zespołu Future Folk z wokalistą Stanisławem Karpielem-Bułecką na czele.

    – Witajcie – rozpoczął z przytupem lider zespołu. – Zachęcam wszystkich do tańca, śpiewania i skakania.

    Zespół rozpoczął występ od utworu „Twarda skała”. Publiczność bawiła się fantastycznie, śpiewając głośno pod sceną. Następne utwory w wykonaniu Future Folk to m.in. „Krakowiacy i górale” czy „Pociesz mnie”.

    To nie był jedyny występ w parku. Dobronianie bawili się jeszcze na koncercie Orkiestry Dętej z Dobronia oraz takich zespołów jak: Hakuna Matata (Boney M.), Fresh Move oraz Power Play.

    Sobotni wieczór zakończył się pokazem Teatru Ognia.

    Udostępnij