• Dzisiaj, w Dniu Ojca, odbyła się nie byle jaka, bo absolutoryjna, 48. sesja Rady Miejskiej. Prezydent Pabianic otrzymał wotum zaufania i absolutorium za miniony rok. Od głosu wstrzymali się radni PiS.

  Radni głosowali dziś nad uchwałą w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za rok 2021. Raport przedstawiła skarbnik miejska Katarzyna Muszyńska.

  Dochody budżetu wyniosły 392.703.985,59 zł, a wydatki – 364.307.858,69 zł. Dochody wykonano w 102,65 proc., wydatki – w 94,29 proc. Nadwyżka operacyjna, czyli różnica między dochodami bieżącymi (318.828.862,86 zł), a wydatkami bieżącymi (283.401.957,95 zł) wyniosła 35.426.904,91 zł. Budżet zamknął się, mimo planowanego deficytu, nadwyżką w kwocie 28.396.126,90 zł.

  Przykładowe inwestycje realizowane w minionym roku: prace przy remoncie tramwajowym, modernizacja zajezdni autobusowej przy Lutomierskiej, budowa dróg rowerowych na Jana Pawła II i Kopernika, nowe zatoki autobusowe i wiaty rowerowe na krańcówkach, wyasfaltowanie Kalinowej, Rolniczej, Krakowskiej, Żelaznej i Zgoda, dworzec autobusowy na krańcówce przy Waltera Jankego, budowa hali sportowej przy SP 13, bieżni i centrum sportów wodnych, nowa elewacja MOK-u.

  Za uchwałą zagłosowało 18 polityków z Koalicyjnego Klubu Radnych Pabianice. Wstrzymało się 4 (wszyscy z klubu PiS).

  Wystąpienia klubowe

  W imieniu PiS głos zabrał radny Piotr Różycki: – Absolutorium to nie tylko głosowanie nad sprawozdaniem finansowym. To ocenia jakości sprawowania władzy w mieście. W naszej ocenie obraz ten nie przedstawia się wcale w tak pięknych barwach, jak próbuje się to nam i mieszkańcom wmówić. Rok 2021 to przedłużający się remont tramwajowy, gigantyczne korki i, co gorsza, mieszkańcy pozostawieni z tymi problemami sami sobie. To brak punktualności komunikacji autobusowej, bankructwo szeregu działalności prowadzonych przy Zamkowej i Warszawskiej, brak jakiegokolwiek wsparcia, brak jakiegokolwiek programu osłonowego. Nasze ręce są gotowe do pracy na rzecz Pabianic i mieszkańców. PiS nie będzie przeciw udzielenia absolutorium, jednakże biorąc pod uwagę wiele niedociągnięć i nierozwiązanych problemów, klub wstrzyma się od głosu.

  Swoje stanowisko zaprezentował także radny niezrzeszony Antoni Hodak: – W 2018 roku przedstawiłem logikę, że głosowanie nad budżetem jest związane z głosowaniem nad absolutorium. Ostatnio głosowałem za bardzo trudnym budżetem i cały czas trzymałem za niego kciuki. Dlatego teraz, gdy mamy pozytywne sprawozdanie, wykonanie na bardzo wysokim poziomie, to cieszę się z tego i dlatego zagłosuję za.

  W imieniu KKRP wypowiedział się przewodniczący RM Krzysztof Rąkowski: – Oceniamy bardzo trudny rok, też pod kątem organizacji pracy. Rok zdominowany przez pandemię, lockdowny, pracę zdalną. Ale z matematyką ciężko się dyskutuje. Jeśli chodzi o finanse, jest wszystko w porządku. Ten budżet był wykonany tak, jak powinien i zakończył się nadwyżką, co jest godne uwagi. To daje nam poduszkę bezpieczeństwa na ten rok. Realizując wielkie inwestycje, które mają zmieniać to miasto, są rzeczy, które, niestety, uciekają i na pewno będziemy chcieli, by w tym mieście żyło się komfortowo. Jak zostaną w tym roku zakończone inwestycje, to myślę, że wszystkim nam będzie żyło się lepiej. Nasz klub zagłosuje oczywiście za absolutorium. 

  Za udzieleniem prezydentowi wotum zaufania było ponownie 18 polityków z Koalicyjnego Klubu Radnych Pabianice. Wstrzymało się 4 z klubu PiS. Głosy w sprawie absolutorium rozłożyły się identycznie.

  Budżet miasta to nie tylko główna ulica, to nie tylko inwestycja tramwajowa, inwestycje unijne, ale to również codzienne wydawanie małych kwot. Za to nie odpowiada prezydent, wiceprezydenci, to dbałość wszystkich naszych pracowników. Chciałbym więc przede wszystkim podziękować im za to, że każdego dnia pracują na takie wyniki. Ich niezwykła odpowiedzialność i dyscyplina finansowa spowodowała, że mogliśmy tak dobrze zakończyć rok 2021. Dziękuję służbom finansowym, które to wszystko spinają, dziękuję pani skarbnik, dziękuję moim zastępcom, panu przewodniczącemu rady, radnym za to, że mogliśmy na co dzień ze sobą współpracować, inspirować się do działania i wiele ważnych rzeczy dla tego miasta zrobić – zakończył prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *