• 67 policjantów z całego kraju odebrało medale im. podkomisarza policji Andrzeja Struja. Wręczył je w czwartek, 28 lipca, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Wśród wyróżnionych znaleźli się również pabianiccy funkcjonariusze ogniwa patrolowo-interwencyjnego: młodszy aspirant Agnieszka Chodzicka oraz sierżant Damian Majda.

    Sierżant Damian Majda medal odebrał osobiście. W uroczystości nie wzięła udziału mł. asp. Agnieszka Chodzicka, która swoje odznaczenie odbierze w późniejszym terminie.

    10 października 2021 roku po godzinie 14.00 policjanci ogniwa patrolowego-interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach zauważyli kłęby dymu wydobywające się z dachu kamienicy przy ulicy Pięknej. Funkcjonariusze niezwłocznie skontaktowali się z dyżurnym jednostki i poprosili o skierowanie na miejsce straży pożarnej. Następnie, widząc iż mieszkańcy palącego się budynku są w wielkim niebezpieczeństwie, ruszyli z pomocą. Policjanci bez chwili wahania wyważyli drzwi wejściowe do kamienicy i weszli do środka. Wewnątrz odnaleźli trzy osoby, które wymagały natychmiastowej ewakuacji. Prawdopodobnie dzięki zdecydowanemu działaniu mundurowych i ich wielkiej odwadze udało się uniknąć tragedii. Młodszy aspirant Agnieszka Chodzicka oraz sierżant Damian Majda uratowali wówczas życie mężczyźnie i dwóm kobietom. Niestety, policjanci szukając ludzi w zadymionej kamienicy, ulegli zatruciu i musieli zostać hospitalizowani. Po kilku dniach szpitalnej obserwacji okazało się, że ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

    Odznaka imienia podkomisarza policji Andrzeja Struja ustanowiona została 10 lutego 2021 roku zarządzeniem ministra SWiA. W ten sposób uczczono pamięć tragicznie zmarłego policjanta, który zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 roku podczas urlopu interweniował wobec chuliganów niszczących tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza policji, odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

    foto: policja

    Udostępnij