• Adam Wirski „Kruk” zaprezentował trzecią i czwartą odsłonę projektu „EkoTuzin 2022”. Na ulicach miasta pojawiła się foka szara i rybitwa czubata.

    W ramach ministerialnego stypendium na wykonanie autorskiego projektu „Kruk” do listopada chce namalować 12 murali przedstawiających polskie gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem. Pierwsze malowidło powstało w marcu. Był nim wąż eskulapa, który zdobi ścianę budynku na rogu ul. Szewskiej i Kościelnej.

    Tydzień temu artysta zaprezentował efekt prac nad drugim muralem – wizerunkiem kozicy tatrzańskiej. W Polsce żyje zaledwie 150 sztuk. Zaraz potem pokazał trzecią odsłonę projektu, czyli fokę szarą (około 30 tysięcy sztuk) oraz czwartą – rybitwę czubatą (około 500 par).

    Oprócz węża, kozicy, foki i rybitwy na ulicach naszego miasta pojawią się jeszcze: bekasik, orlik grubodzioby, sóweczka zwyczajna, głowacica, niedźwiedź brunatny, wilk szary, ryś euroazjatycki i pszczoła miodna. W każdej dzielnicy – na Piaskach, Bugaju, Starym Mieście i w centrum – powstaną po trzy murale. Osiem na budynkach prywatnych, a cztery na miejskich. Kluczem do dopasowania zwierząt są rozmiary ścian.

    Farby, których używa Wirski, są farbami ekologicznymi. Pochłaniają dwutlenek węgla i oczyszczają powietrze jak drzewa. W Pabianicach dotąd nie były używane.

    Tak jak poprzednim razem Adam Wirski zorganizował konkursy dla mieszkańców, w których do wygrania są plecako-worki z logo „Kruka”.

    foto: „Kruk”

    Udostępnij