• W połowie lipca 50 uczestników tegorocznej 8. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP pabianickiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej zjechało z całej Polski do Warszawy na dwutygodniowy obóz naukowy. Wśród nich znalazło się 3 uczniów z województwa łódzkiego.

  Tak jak w poprzednich edycjach, podczas tegorocznego obozu młodzi badacze mieli okazję poznać tajniki pracy naukowca. Wśród nich znalazła się trójka uczniów z naszego województwa: Aleksandra Kamińska z Czerniewic, Aleksandra Kobyłecka z Łodzi oraz Szymon Krzeszewski z Łanięt. Pod okiem mentorów uczestnicy mogli rozwijać swoje zainteresowania w wybranej przez siebie grupie tematycznej. Tradycyjnie grupy były cztery, a program każdej z nich obfitował w praktyczne zajęcia.

  Wykładowcy w mojej grupie z pasją i zaciekawieniem opowiadali o tematach zajęć. Najbardziej zainteresowała mnie fizyka kwantowa. Cenne były też warsztaty z druku 3D. Ciekawe było to, że samodzielnie mogliśmy tworzyć różne modele – mówi Szymon Krzeszewski z grupy fizyka i nowe technologie, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie.

  W grupie chemia i biochemia można było m.in. poznać cykl życia wirusów i dowiedzieć się, jak teoretyczne koncepcje przekuwa się w rzeczywisty nowy lek. Członkowie grupy medycznej wprawiali się w szyciu chirurgicznym i zwalczaniu zakażeń bakteryjnych czy zyskali wiedzę o roli psychologii i etyki w medycynie. Sekcja inżynieryjno-robotyczna kilkukrotnie ruszyła w przestworza: na symulatorze lotu, podczas kursu obsługi dronów i w czasie spotkania z przedstawicielami koła astronautycznego. Czwarta grupa, fizyka i nowe technologie, zgłębiała zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej i statystycznej, a teorię weryfikowała eksperymentalnie w laboratorium.

  Poprzez program ADAMED SmartUP od lat popularyzujemy nauki ścisłe i przyrodnicze, a jednocześnie dajemy młodym uzdolnionym ludziom szansę na rozwój konkretnych zainteresowań i ukierunkowanie pasji. Chcemy, by zdobyte doświadczenie było jak najbliższe temu z rzeczywistego świata nauki, i to tej na najwyższym poziomie – wskazuje Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

  W tym roku uczestnicy mogli spotkać troje rówieśników z Wietnamu. Goście z Azji to laureaci wietnamskiej edycji ADAMED SmartUP, realizowanej od 2019 roku we współpracy ze Szkołą Średnią im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi.

  We wrześniu 50 uczestników 8. edycji spotka się na gali finałowej, w trakcie której poznamy nazwiska 10 laureatów. W ramach nagrody czeka na nich program indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Po roku trójka najlepszych z najlepszych otrzyma stypendium finansowe na dalszą realizację naukowych pasji.

  8. edycja ADAMED SmartUP została objęta do tej pory honorowymi patronatami m.in. przez Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Instytutu Badań Edukacyjnych, Narodowego Centrum Nauki, Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Śląskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Morskiej w Szczecinie.

  foto: ADAMED SmartUP

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *