• News will be here
  • Ratusz poinformował, co należy zrobić, aby otrzymać stypendium i kto może liczyć na finansowe wsparcie miasta. 

    Stypendia szkolne przyznawane są uczniom szkół publicznych i niepublicznych  o uprawnieniach szkół publicznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych do czasu ukończenia nauki, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, zamieszkałym w Pabianicach.

    Stypendium może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, kiedy dochód w rodzinie nie przekracza kwoty netto 600 na osobę. Dochód ten oblicza się, sumując wszystkie dochody rodziny (wynagrodzenie, zasiłek dla bezrobotnych, rentę/emeryturę, dochód z gospodarstwa rolnego – 345 zł miesięcznie od 1 ha przeliczeniowego, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia rodzinne, dodatek mieszkaniowy i inne) za miesiąc poprzedzający (tj. za sierpień) miesiąc złożenia wniosku. Łączny dochód dzieli się przez liczbę członków rodziny. W przypadku utraty dochodu, należy złożyć dokument potwierdzający utratę dochodu oraz jego wysokość.

    Wnioski można pobrać w szkole ucznia lub w Urzędzie Miejskim, w wydziale edukacji, kultury i sportu (ul. św. Jana 10), a następnie wraz z załącznikami o uzyskiwanych dochodach należy złożyć do 15 września na dany rok szkolny w szkole lub UM przy ul. św. Jana 10, II piętro, pokój nr 8. Wnioski można również pobrać ze strony internetowej: https://bip.um.pabianice.pl/sprawa-do-zalatwienia/159/dofinansowanie-swiadczen-pomocy-materialnej-dla-uczniow-o-charakterze-socjalnym

    Pomoc udzielana jest na 10 miesięcy. Pieniądze wypłacane dwa razy w roku, w grudniu za 4 miesiące i w czerwcu za 6 miesięcy, na podstawie wydanej decyzji oraz imiennych rachunków przedstawionych przez rodziców ucznia. Pomoc udzielana jest na pokrycie kosztów udziału ucznia w zajęciach pozalekcyjnych (sportowych, kulturalnych, turystycznych i innych), zakup wyposażenia niezbędnego do celów edukacyjnych (podręczniki, odzież sportowa, przybory szkolne, pomoce naukowe itp.), przejazdu do szkoły oraz innych wydatków związanych z edukacją dziecka informuje Aneta Klimek, rzecznik ratusza.

    Zasiłek przysługuje uczniowi w sytuacji losowej (choroba, śmierć rodzica, zalanie, pożar itp.). Wniosek na zasiłek wraz z dokumentami potwierdzającymi sytuację losową należy złożyć nie później niż 2 miesiące po zdarzeniu w szkole lub w wydziale edukacji, kultury i sportu UM przy ul. św. Jana 10. Wnioski na zasiłki pobieramy tam, gdzie wnioski na stypendia.

    Udostępnij