• W czwartek, 25 sierpnia, akt erekcyjny hali powiatowej przy Zespole Szkół nr 1 został umieszczony w fundamentach budynku i zalany betonem. Tak rozpoczęła się oficjalnie budowa drugiej powiatowej hali sportowej.

  – To największa inwestycja budowlana w powiecie pabianickim. Budowa drugiej hali powiatowej będzie kosztowała 15,5 miliona złotych. To obiekt o wysokim standardzie energooszczędności, dlatego jego utrzymanie nie będzie kosztowne, co w dzisiejszych czasach jest atutem – powiedział starosta Krzysztof Habura.

  Nowoczesny budynek stanie na terenie szkoły – od strony ul. Kazimierza. Będzie o wysokim standardzie energooszczędności jak dla budynku pasywnego. Sala widowiskowa zostanie przeszklona od południa. Znajdą się tutaj  boiska: do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej halowej, badmintona i tenisa ziemnego. W projekcie jest nawet ścianka wspinaczkowa. Dla uczniów i sportowców będą wygodne szatnie z natryskami i sanitariatami oraz pomieszczenie dla trenerów. Ten wielofunkcyjny obiekt usprawni prowadzenie zajęć sportowych dla uczniów ZS nr 1, bo sala gimnastyczna w tej szkole znajduje się na piętrze głównego budynku i sąsiaduje z pracowniami. Dwie kotary podzielą boisko na trzy salki, więc nauczyciele będą mogli przeprowadzić zajęcia wychowania fizycznego równocześnie dla trzech klas.

  – Środowiska oświatowe i sportowe zabiegały od lat o budowę drugiej hali sportowej w powiecie pabianickim. Młodzież chce uprawiać sport, a zespoły nie mają gdzie trenować. Wiadomo już, że tutaj będą rozgrywane mecze piłki ręcznej. Umożliwia to syntetyczna nawierzchnia boiska, którą będzie łatwo umyć z kleju, który używają piłkarze ręczni – dodał starosta.

  Budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 będzie kosztowała 15.540.000 zł. Nadzór inwestorski dla robót budowlanych wyceniony został na 148.215 zł.

  Dofinansowanie jest z dwóch źródeł: 10.348.245 zł z Polskiego Ładu i 5.181.806 zł ze stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitarny w ramach  ZIT RPO WŁ 2014-2020.

  Hala sportowa wyrośnie w miejscu, gdzie w latach 60. ubiegłego wieku powstały warsztaty szkolne i odlewnia dawnego „Mechanika”. W 2011 roku warsztaty i odlewnia zostały rozebrane, ponieważ były w bardzo złym stanie technicznym, a na dodatek zmieniły się przepisy dotyczące prowadzenia praktyk zawodowych. Zgodnie z nimi praktyczna nauka zawodu wyszła ze szkół i przeszła do zakładów pracy, firm i do rzemieślników.

  W miejscu warsztatów planowano wybudować krytą pływalnię.

  W 2015 roku starostwo złożyło pierwszy wniosek na budowę pływalni powiatowej do programu „Inwestycje o szczególnym znaczeniu dla sportu” w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Obok pływalni miało powstać lodowisko. Dwa związki sportowe podpisały oświadczenie o uzgodnieniu projektu budowlanego w celu wykorzystania obiektu do treningów. Był to Polski Związek Pływacki i Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego. Hala basenowa miała mieć trzy sektory. Pierwszy pływacki planowany był z basenem 25,02 x 15,4 o głębokości 1,4 – 1,8 m. Drugi rekreacyjny z basenem o pow. 137 m kw. z atrakcjami i oświetleniem podwodnym. Miały tu stanąć dwie wanny do hydromasażu, brodzik dla dzieci o pow. 23 m kw. oraz zjeżdżalnia rurowa. Sektor SPA planowano wyposażyć w saunę parową, saunę suchą i zespół natrysków. Natomiast tafla lodowiska o wym. 20 x 40 m miała stanowić odrębną strefę dostępną od zewnątrz, która latem miała służyć jako boiska, korty i miejsce do prowadzenia zajęć z fitnessu i jogi.

  – Niestety nie otrzymaliśmy oczekiwanego dofinansowania do tego projektu. Szkoda, bo nasz powiat potrzebuje takiej nowoczesnej krytej pływalni i lodowiska. Powiat regularnie inwestuje w obiekty sportowe. W ciągu 16 lat pobudowaliśmy 8 boisk wielofunkcyjnych. Teraz rozpoczęliśmy budowę drugiej w powiecie hali sportowej – zakończył starosta.

  Obiekt przy Zespole Szkół nr 1 zostanie oddany za rok – w sierpniu 2023 roku.

  Jak to z budową hali powiatowej było:

  27 czerwca 2019r. – Rada Powiatu Pabianickiego podejmuje uchwałę na przygotowanie koncepcji hali powiatowej przy ZS nr 1;

  listopad 2019r. – przedstawienie koncepcji hali powiatowej;

  24 czerwca 2021r. – Uchwała Rady Powiatu wyraża zgodę na aplikowanie do stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitarny o dofinansowanie projektu;

  1 grudnia 2021r. – ogłoszenie przetargu w trybie „zaprojektuj i wybuduj”;

  31 grudnia 2021r. – otwarcie ofert;

  26 stycznia 2022r. – przyznanie promesy z Polskiego Ładu;

  3 luty 2022r. – podpisanie umowy z wykonawcą robót budowlanych – Grupą EKOENERGIA spółka z  o.o. z Sierakowic Prawych, którą reprezentują prokurent Aneta Szewczyk i prezes Andrzej Szewczyk;

  1 lipca 2022r.  – podpisanie umowy na pełnienie funkcji Inspektora Nadzoru Inwestorskiego dla robót budowlanych z INI-FORM Południe sp. z o.o. z Warszawy – prezes Wojciech Zdzieńkowski;

  10 sierpnia 2022r. – informacja o dofinansowaniu z  RPO WŁ ZIT 2014-2020;

  25 sierpnia 2022r. – akt erekcyjny hali powiatowej przy Zespole Szkół nr 1 zostaje umieszczony w fundamentach budynku i zalany betonem.

  Dofinansowanie i koszt:

  15.540.000 zł – koszt budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1;

  148.215 zł – nadzór inwestorski dla robót budowlanych;

  10.348.245 zł  – dofinansowanie w  ramach Polskiego Ładu;

  5.181.806 zł – dofinansowanie ze stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitarny w ramach ZIT RPO WŁ na lata 2014-2020

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  1. Aż Serce się ściska patrząc na znajome miejsca. W tym miejscu były WARSZTATY SZKOLNE w których miałem ZASZCZYT się uczyć PST w latach 1976 — 1980 . Pozdrawiam. Marek Malinowski z Łomży.

  Możliwość komentowania została wyłączona.