• Dziś, 6 września, mija wyznaczony przez Urząd Miasta czas do wzięcia udziału w konsultacjach publicznych dotyczących koncepcji rozwoju miasta. Mieszkańcy mieli 42 dni na wyrażenie swojego zdania, w jakim kierunku powinny podążać Pabianice.

  Wybrane pomysły mają szansę znaleźć się w oficjalnym dokumencie wydanym przez magistrat, czyli Strategii Rozwoju Miasta Pabianic na lata 2023-2030.

  Stowarzyszenie „Pracownia Pomysłów”, zrzeszające głównie młodych pabianiczan, postanowiło aktywnie zaangażować się w pomoc przy opracowywaniu Strategii. Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano wyniki badania przeprowadzonego wśród mieszkańców Pabianic.

  Czy lubimy nasze miasto?

  – Pabianiczanie ocenili jakość życia w mieście na 6,52 w 10. stopniowej skali, zaś 38% badanych uważa Łódź za mniej atrakcyjne miasto do życia niż Pabianice. To wynik lepszy od spodziewanego. Doceniamy koherentność miasta, tzn. zwartość tkanki miejskiej i brak dużego zgiełku. Niektórzy określali to małomiasteczkowością w dobrym wydaniu – mówi Gracjan A. Majewski, lider stowarzyszenia.

  Nie oznacza to jednak, że nie dostrzegamy wad miasta. Największym dyskomfortem zamieszkiwania w Pabianicach ma być brak dostępu do rekreacji.

  – Dużą wadą życia w Pabianicach jest… nuda. Młodzi mówią, że brak dyskotek, seniorzy – brak dancingów. Mianownik jest wspólny. Aż 75% z nas deklaruje, że brakuje miejsc do spędzania czasu w mieście. Wielu mówi o potrzebie powstania basenu miejskiego z prawdziwego zdarzenia – dodaje Majewski.

  Jak oceniamy jakość usług, które dostarcza nam miasto?

  – Świetnie wypada ocena działalności bibliotek miejskich, nie jesteśmy zaś zadowoleni z komunikacji miejskiej. 64% pabianiczan uważa, że komunikacja nie działa na satysfakcjonującym poziomie. O ile, względnie dobrze oceniamy jakość infrastruktury przystankowej i taboru, to źle oceniamy siatkę połączeń (5,73/10) oraz odstępy czasowe między poszczególnymi kursami (4,82/10) – podkreśla lider stowarzyszenia.

  „Pracownia Pomysłów” deklaruje, że wręczy prezydentowi raport z wynikami przeprowadzonego badania. Majewski wyraża nadzieję, że raport dobrze przysłuży się przy opracowywaniu strategii. Samo badanie ma być dalej kontynuowane.

  Udostępnij