• W niedzielę, 4 września, mieszkańcy mogli uczestniczyć w kolejnych wydarzeniach w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej.

  O godz. 10.00 w willi Mojżesza Żarskiego przy ul. Sejmowej 2 odbyły się warsztaty kuchni koszernej.

  Dzięki Avigail Jureńczyk z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, oddział w Łodzi i Julii Jureńczyk willa Mojżesza Żarskiego tętniła żydowskim życiem. Zapach chałki, humusu i kugla roznosił się po całym Starym Mieście – mówią organizatorzy Festiwalu.  

  O godz. 18.00 pabianiczanie uczestniczyli w panelu dyskusyjnym pn. „Żydzi i ich zagłada w polskiej pamięci historycznej”. Gościem był Konstanty Gebert, autor książki pt. „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”.

  Rozmawialiśmy o polskiej (nie)pamięci o zagładzie, o tym jak o niej mówić i dlaczego się nie da. Pytania z sali i dyskusja pokazały, że temat nie jest i nie będzie nam obojętny oraz wymaga ciągłego przywoływania i pogłębionej refleksji – podsumowują organizatorzy.

  To jeszcze nie koniec wydarzeń w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Dziś, 6 września, o godz. 18.00 w wilii Mojżesza Żarskiego przy Sejmowej 2 kolejny panel dyskusyjny, tym razem o nieznanych faktach w żydowskim osadnictwie.

  W niedzielę, 11 września, odbędą się warsztaty kaligrafii i tańca. Szczegóły na plakacie poniżej.

  Festiwal rozpoczął się 27 sierpnia wystawą plenerową i spacerem. Zadanie finansowane jest w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na rok 2022.

  foto: Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan

  Udostępnij