• W sobotę, 10 września, w Osadzie Rybackiej Sereczyn odbyło się spotkanie absolwentów Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Widzewie, którzy ukończyli tę szkołę w 1975 roku.

  Inspiracją do zorganizowania spotkania był czerwcowy jubileusz 75-lecia istnienia Szkół Rolniczych w Widzewie oraz zjazd absolwentów, w którym uczestniczyło wtedy… zaledwie czterech absolwentów z rocznika 1975. To właśnie oni postanowili skontaktować się ze swoimi szkolnymi kolegami i zorganizować spotkanie klasowe w restauracji, której właścicielem jest jeden z nich.

   – Spośród trzydziestu trzech absolwentów udało się nawiązać kontakt z dwudziestoma pięcioma kolegami. Pięciu zmarło, a do trzech nie udało nam się dotrzeć. Być może relacja z tego spotkania w Nowym Życiu Pabianic na to pozwoli – mówi Wojciech Oleśko, właściciel restauracji w Sereczynie.

  Spotkanie, na które przybyło dwudziestu absolwentów, miało sentymentalny charakter. Wszyscy wspominali piękne lata spędzone w szkole średniej, nawiązane przyjaźnie i wysoki poziom nauczania, szczególnie przedmiotów ścisłych (matematyka, chemia, fizyka oraz przedmioty techniczne: technologia metali, pojazdy i maszyny rolnicze). Goście pochwalili się swoimi osiągnięciami rodzinnymi i zawodowymi.

    – Wysoki poziom nauczania w technikum sprawił, że większość absolwentów ukończyła studia wyższe na Politechnice Łódzkiej, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego czy akademiach rolniczych. Wszyscy czują się spełnieni zawodowo, pracując we własnych gospodarstwach, prowadząc własną działalność gospodarczą lub zajmując ważne stanowiska w zakładach branży rolno-spożywczej, obsługi technicznej rolnictwa, inspekcjach, administracji publicznej i szkolnictwie rolniczym – podkreśla Oleśko.

  Spotkanie uświetnili zaproszeni nauczyciele i wychowawcy: dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Widzewie z lat 1983-1991 prof. Włodzimierz Ziółkowski, długoletni i aktualnie urzędujący dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie, kolega szkolny mgr inż. Arkadiusz Bielecki, a także wychowawca w internacie szkolnym mgr inż. Stanisław Zaremba.

  Goście zapoznali uczestników spotkania z historią i aktualnym stanem szkoły, jej rozwojem oraz problemami, z jakimi borykała się na przestrzeni minionych lat. Przypomnieli także sylwetki i losy nauczycieli i wychowawców, którzy uczyli w latach 1970-1975.

  Nie zapomniano o nieobecnych. Minutą ciszy uczczono zmarłych kolegów, nauczycieli i wychowawców.

  Spotkanie trwało do późnych godzin nocnych. W miłej atmosferze absolwenci zajadali się sałatkami, rybami, ciastami, a finalnie pieczonym jagnięciem i czekoladowym tortem.

  Na zakończenie ustalono, że kolejne spotkanie klasowe odbędzie się za trzy lata, w 50. rocznicę ukończenia szkoły średniej.

  Uczestnicy spotkania dziękują Wojciechowi Oleśko za gościnę, miłe przyjęcie, wspaniałą atmosferę i pyszne jedzenie, jakie zapewniła Osada Rybacka Sereczyn.

  foto: zbiory prywatne

  Udostępnij