• Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online pn. „Jak to dawniej bywało… w bibliotekach. Historia bibliotek oraz bibliotekarstwa łódzkiego i wojewódzkiego w zdjęciach”.

  Na wystawie prezentowane są zdjęcia ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ukazane są na nich lokale biblioteczne, wnętrza bibliotek i działania prowadzone przez bibliotekarzy na przestrzeni lat.

  Wszystkie zdjęcia pochodzą z okresu powojennego, najwcześniejsze datowane na lata 50. XX wieku. Niestety, większość zdjęć nie posiada precyzyjnych opisów, w związku z tym umiejscowienie ich w czasie i przestrzeni nie zawsze jest możliwe.

  – Mimo wszystko zdecydowałyśmy się na przedstawienie tych zdjęć, nawet ze szczątkowym opisem, aby ujrzały światło dzienne – mówi Ewa Baranowska, specjalistka ds. promocji WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

  W 1946 roku w województwie łódzkim funkcjonowało 60 placówek. Trzy lata później było ich już 239. W 1950 roku powstała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi. W 1955 roku w sieci bibliotecznej funkcjonowało 470 placówek.

  Dla porównania, w roku 2001, czyli w okresie, z którego pochodzą ostatnie zdjęcia prezentowane na wystawie, w województwie pracowało 585 bibliotek i filii oraz 93 punkty biblioteczne. W bibliotekach zatrudnionych było 1213 pracowników działalności podstawowej. Biblioteki w województwie łódzkim obsługiwały 476.861 czytelników.

  Wystawę i informację o niej przygotowały Danuta Wachulak i Anna Wejman z Działu Metodyki, Analiz i Szkoleń. Numer tel.: 42 663-03-53, e-mail: dmas@wbp.lodz.pl.

  Wystawa dostępna jest pod linkiem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2022-biblioteki/

  Udostępnij