• Pabianickie Centrum Medyczne stawia na rozwój i nowoczesność. Udoskonala i poszerza zakres zastosowania chirurgii laparaskopowej, w tym od niedawna także laparoskopowego pomniejszania żołądka, czyli operacji bariatrycznej. W naszym szpitalu przeprowadzono już cztery takie zabiegi.

  O nowościach w PCM poinformowali na piątkowej konferencji prasowej lek. med. Konrad Michalski, p.o. dyrektora ds. lecznictwa, oraz dr Piotr Maciaszczyk, kierownik chirurgii ogólnej i naczyniowej.

  Placówka rozszerza ilość zabiegów wykonywanych metodami małoinwazyjnymi. Do dotychczas wykonywanych zabiegów (najczęściej wycięcia pęcherzyka żółciowego) dołączono kolejne, takie jak operacje bariatryczne.

  – Mam wielki zaszczyt i przyjemność kierować tutejszym zespołem chirurgów. To zespół niezwykle prężny z dużym napędem chirurgicznym. Znacząca część tego zespołu to ludzie młodzi, ludzie, którzy odczytują chirurgię małoinwazyjną jako coś absolutnie naturalnego – powiedział dr Piotr Maciaszczyk. – Wykorzystując ten napęd, my również chcielibyśmy w ten nurt się wpisać. Poprosiliśmy o pomoc doktora Mateusza Jęckowskiego. To chirurg młodego pokolenia, ale już niezwykle doświadczony, pracujący na co dzień w szpitalu Kopernika. I to on przeprowadza nas przez nowe ścieżki i to on pomaga nam w szkoleniu i operowaniu chorych.

  W PCM zoperowano cztery osoby z powodów bariatrycznych. Zoperowano również kilku pacjentów metodą laparoskopową, jeżeli chodzi o przepukliny. Do tej pory robiono to tylko metodą klasyczną. Chirurdzy mogą pochwalić się również tym, że coraz większa ilość zabiegów w ramach ostrego dyżuru wykonywana jest również metodami laparaskopowymi, choćby zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego.

  – Robimy spory krok do przodu. Jesteśmy z tego niezwykle dumni. Naszą ambicją jest, żeby mieszkańcy Pabianic i powiatu pabianickiego mieli prostą i krótką ścieżkę do chirurgii laparaskopowej, która dzisiaj bierze górę nad chirurgią klasyczną – dodał dr Maciaszczyk. – Ze szczególnym naciskiem staramy się poczynić rozwój w obszarze chirurgii bariatrycznej, czyli chirurgii dotyczącej operacyjnego leczenia otyłości.

  Otyłość to ogromny problem dotyczący od 13 do 15% społeczeństwa na świecie. Jak na razie w pabianickim szpitalu udało się zoperować cztery pacjentki i teraz lekarze czekają na wyniki tego leczenia. Na to, jak panie utracą masę ciała i w jaki sposób będą osiągały cel postawiony sobie przed zabiegiem operacyjnym.

  – Mamy poczucie, że jesteśmy w stanie zapewnić nowoczesną chirurgię, w ramach której w najbliższych planach jest operowanie jelit metodą laparaskopową ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów onkologicznych na jelicie grubym – kontynuował kierownik chirurgii ogólnej i naczyniowej. – Chciałbym zachęcić wszystkich mieszkańców Pabianic i powiatu pabianickiego do tego, żeby rozpatrzyć i zastanowić się w momencie, kiedy powstanie u nich potrzeba operowania, czy w naszym szpitalu taki zabieg, który jest u nich planowany, nie może być wykonany i czy nie może być wykonany metodą laparoskopową małoinwazyjnie, czyli taką, która w sposób jednoznaczny daje rokowanie szybszego i sprawniejszego dojścia do siebie po zabiegu operacyjnym.

  Pierwszą operację bariatryczną przeprowadzono w czerwcu. W kalendarzu operacyjnym zaplanowane są kolejne osoby. Zabiegi bariatryczne dzielone są na dwie grupy. Jedna dotyczy zmniejszania pojemności żołądka, druga metoda, która w PCM nie została jeszcze zastosowana, polega na zmniejszeniu powierzchni jelit, która odpowiada za wchłanianie.

  – Są to skomplikowane zabiegi techniczne, ale te cztery zabiegi udowodniły, że w takim miejscu, jak nasz szpital, również można je z powodzeniem wykonywać. Pacjentki w dobrym stanie poszły do domu i oczekujemy na dalsze wyniki leczenia – zakończył dr Maciaszczyk.

  Wskazaniem do operacji bariatrycznych jest wiek między 18. a 55. rokiem życia.

  Udostępnij