• Hufiec ZHP Pabianice serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców miasta i powiatu na uroczyste obchody swego jubileuszu, które odbędą się w sobotę, 1 października.

  Pierwsze wieści o skautingu dotarły do Pabianic pod koniec 1911 roku. Stefan Trzaska, uczeń IV klasy Szkoły Handlowej w Pabianicach, przeczytał tłumaczenie książki Roberta Baden-Powella „Scouting for boys” i postanowił założyć pierwszy zastęp skautowy. W roku szkolnym 1912/1913 powołano pierwszy, którego zastępowym został Zygmunt Fuks. To wydarzenie zapoczątkowało 110-letnią historię harcerstwa w Pabianicach.

  Obchody rozpoczną się w najbliższą sobotę o godz. 16.00 od odsłonięcia tabliczek ważnych postaci dla historii pabianickiego harcerstwa. Będzie można poznać ich sylwetki na skwerze im. hm. Zygmunta Lubońskiego. Ta część będzie trwać do godz. 17.00.

  Kolejny etap wydarzenia trwa w godz. 17.30 – 19.00. Będzie to otwarcie wystawy w Muzeum Miasta Pabianic pt. „A pamięć jak płomień żywa – 110 lat pabianickiego harcerstwa”, która zbiera informacje o historii skautingu i harcerstwa w naszym mieście od jego powstania, przez okres II wojny światowej, lata powojenne aż po obecnie działające drużyny i gromady. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania przez kilka miesięcy.

  Wydarzenie zamknie obrzędowe ognisko w parku im. Słowackiego, gdzie podsumowane zostaną całoroczne obchody.

  Działania realizowane w ramach obchodów 110-lecia są dofinansowane w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa” Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz objęte patronatem Prezydenta Miasta Pabianic i Starosty Pabianickiego.

  Udostępnij