• News will be here
 • Pabianiccy policjanci 28 września w ramach ogólnopolskiej akcji prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD).

  Tego dnia na terenie miasta i powiatu pabianickiego policjanci ujawnili 140 wykroczeń w ruchu drogowym.

  Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Stąd też podczas prowadzonych działań nadzorem zostały objęte m.in. przejścia dla pieszych, gdzie dochodziło do potrąceń.

  – Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg – mówi podkom. Ilona Sidorko. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów.

  Niewłaściwe zachowania pieszych także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

  Podczas działań NURD 28 września w godzinach 6.00 – 22.00 policjanci ujawnili 140 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym przez pieszych – 51, przez rowerzystów – 32, przez kierujących wobec pieszych – 23, przez kierujących wobec rowerzystów – 3. Ujawnili także 38 przypadków przekroczenia prędkości w rejonie przejścia dla pieszych.

  Funkcjonariusze nałożyli 70 mandatów karnych, 30 pouczeń i skierowali do sądu 5 wniosków o ukaranie.

  – Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych. Pory roku sprzyjające powstawaniu wypadków z udziałem niechronionych to właśnie jesień i zima, gdy bardzo szybko zapada zmierzch, nawierzchnia jezdni jest mokra bądź śliska, a wędrujące poboczami osoby są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Należy pamiętać o ubiorze odróżniającym się kolorystycznie od otoczenia, wyposażonym koniecznie w elementy odblaskowe widoczne z daleka – dodaje rzeczniczka policji.

  Udostępnij