• News will be here
 • W poniedziałek, 3 października, pabianiccy studenci Uniwersytetu III Wieku zainaugurowali nowy, jubileuszowy rok akademicki.

  W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury pojawiło się wielu studentów i zaproszonych gości, których powitała prezes zarządu UTW Ewa Wadowska-Filarska.

  – Witam bardzo serdecznie. Jest mi ogromnie przyjemnie, że tak wielu z państwa zdecydowało się uczestniczyć w zajęciach naszego uniwersytetu i w dzisiejszej uroczystości – rozpoczęła.

  Następnie odśpiewano hymn Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po czym głos zabrali goście. Przemówił przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak, a po nim prezydent Grzegorz Mackiewicz i Henryk Brzyszcz, członek zarządu powiatu pabianickiego.

  – Tak się pierwszy przystawiłem do mikrofonu, ale to z racji wieku, wszyscy już znacznie młodsi – powiedział z uśmiechem Florian Wlaźlak. – Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na rozpoczęcie tego jubileuszowego roku akademickiego. Sala jak zwykle pełna, co znaczy, że wszyscy są zdrowi, wypoczęci i gotowi do ciężkiej pracy. Tutaj praca przynosi radość, bo wszyscy przychodzą z nieprzymuszonej woli.

  Przewodniczący Rady Powiatu zapytał studentów, czy wśród zebranych są osoby, które przychodzą na zajęcia już 20 lat. Okazało się, że na widowni była spora grupa aż tak sumiennych studentów, co nagrodzono brawami.

  3 października 2022 roku studenci seniorzy spotkali się w MOK-u już po raz dwudziesty. W listopadzie 2002 roku odbyły się pierwsze zajęcia na UTW, który powołał ówczesny prezydent Pabianic prof. Jan Berner. Uniwersytet powstał wtedy jako sekcja MOK-u, a prezesem została Lidia Berner.

  Obecnie UTW jest stowarzyszeniem, które zostało powołane w 2014 roku. Rok akademicki 2022/2023 będzie więc rokiem jubileuszowym, jednak główne obchody przewidziane zostały na zakończenie, czyli na czerwiec 2023.

  – Cieszę się niezwykle, że widzę was w takim zdrowiu i w radości. Chciałbym wam podziękować, bo pod przewodnictwem pani prezes wy, tutaj uczęszczając na uniwersytet trzeciego wieku, jesteście kontynuatorem pewnej misji, która zrodziła się dwadzieścia lat temu, której przewodniczyła pani Lidia Berner, a wymyślił pan profesor Jan Berner – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Uczęszczając tutaj na zajęcia, zawsze pamiętajcie, że to jest ich spuścizna, to było ich marzenie, ich priorytet. Oddali serce po to, byście mogli czerpać tę wiedzę, byście mogli tu przychodzić. Cieszę się, że swoją obecnością tutaj cały czas to kultywujecie.

  Uniwersytet III Wieku w Pabianicach w tym roku akademickim liczy 205 słuchaczy. Nowych studentów jest 33, w tym tylko 4 panów.

  Udostępnij