• Oddział PTTK im. K. Staszewskiego w Pabianicach oraz Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Mogilnie Dużym zorganizowali dwudniowe obchody upamiętniające walki obronne w rejonie Pabianic z września 1939 roku.

  90 uczniów z powiatu pabianickiego w piątek, 30 września, w Szkole Podstawowej w Mogilnie Dużym wzięło udział w teście wiedzy nt. „Bitwy Pabianickiej”. W sobotę, 1 października, zorganizowano 10-kilometrowy rajd pieszy „Szlakiem Bitwy Pabianickiej 7.IX.1939r.”. 138 uczestników poznało miejsca w Pabianicach i Ksawerowie związane z walkami obronnymi w 1939r., uczciło pamięć bohaterów, składając kwiaty i zapalając znicze pod tablicą pamiątkową w pabianickim parku Wolności, na cmentarzu przy kwaterze poległych we wrześniu’39 oraz pod tablicą pamiątkową w domu kultury w Ksawerowie. Piechurzy wykazali się niemałą wiedzą na temat walk wrześniowych i brali udział w innych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów.

  Zakończenie rajdu z poczęstunkiem (gorący bigos i herbata) oraz z rozdaniem nagród odbyło się na terenie Gminnego Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie.

  Do testu wiedzy zaproszone zostały reprezentacje wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu pabianickiego. Wystartowało w nim 9. Turniej wiedzy historycznej rozegrano w trzech kategoriach wiekowych. Laureaci klas V–VII to: 1. Julian Kula, SP nr 17, 2. Maja Kozieł, SP nr 17, 2. Zuzanna Gasińska, SP w Dobroniu, 3. Lila Janowska, SP nr 17. Laureaci klas VIII: 1. Piotr Kubiak, SP w Dobroniu, 2. Małgorzata Gawor, SP w Ksawerowie, 3. Sofia Marchuk, SP nr 17, 3. Bartłomiej Brzeziński, SP w Ksawerowie. Laureaci szkół średnich: 1. Bartosz Bukowski, ZS nr 2, 2. Jakub Socha, ZS nr 2 w Pabianicach.

  W rajdzie pieszym wzięło udział 8 drużyn, które na trasie rywalizowały ze sobą w testach wiedzy o ruchu drogowym, przyrodniczym i historycznym, a także w sprawdzianie sprawności fizycznej.

  Rywalizacja przyniosła następujące efekty: 1 miejsce ex aequo zajęły drużyny z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Porszewicach i Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym, 2 m. – drużyna SP nr 9, 3 m. – drużyna SP nr 17. Wyróżnienie – dla drużyny z ZSS nr 5 w Pabianicach.

  Dodatkowo dyplomami uhonorowano drużynę z SP nr 17 w Pabianicach – najliczniejsza drużyna (47 osób) i drużynę z SP nr 9 – najszybciej zorganizowana drużyna rajdowa. Organizatorzy uhonorowali dyplomami również wszystkie drużyny i wszystkich opiekunów.

  – Dodam, że w pierwszym dniu obchodów mieliśmy zaszczyt gościć dyrektora Kancelarii Sejmiku w Urzędzie Marszałkowski w Łodzi Włodzimierza Stanka, a w drugim na mecie rajdu swoją obecnością zaszczycił nas wójt gminy Dobroń Robert Jarzębak – powiedział komandor rajdu Zbigniew Sysio, któremu pomagał Jakub Gasewicz.

  Koordynatorką ds. turnieju wiedzy historycznej była Monika Pawełczyk, a koordynatorką rajdu pieszego – Monika Włodarczyk, nauczycielki SP w Mogilnie Dużym.

  Udostępnij