• Święty Jan Paweł II nazywany był „Papieżem Wolności”. Pod takim hasłem odbył się 9 października (niedziela) w Miejskim Ośrodku Kultury koncert w ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego.

  Artystami, których występ uświetnił tegoroczne uroczystości w Pabianicach, byli: Zespół „Syjon” z Bełchatowa na czele z Jackiem Krężlikiem oraz Henryk Czich, wokalista legendarnego zespołu Universe.

  Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej modlitwy. Prowadząca koncert Justyna Kowalewska zaakcentowała, dlaczego uroczystości związane z Dniem Papieskim odbywają się właśnie w bieżącym miesiącu.

  – Październik jest miesiącem maryjnym, gdy szczególną modlitwą staje się różaniec. Był on jedną z ulubionych modlitw papieża Jana Pawła II – mówiła.

  W czasie koncertu można było usłyszeć między innymi pieśń „Abba Ojcze”, hymn Światowych Dni Młodzieży odbywających się na Jasnej Górze w 1991 roku. Fragmenty bardzo dobrze znanego utworu „Czarna Madonna”, który również wybrzmiał w trakcie koncertu, nabierają dziś nowego, szczególnego znaczenia. Słowa „Wokół nas niepokój” są obecnie bardzo aktualne.

  W tym roku bardzo istotnym dla Dnia Papieskiego jest hasło „Veritatis splendor” – „Blask prawdy” – pochodzące od papieskiej encykliki, w której Jan Paweł II przypominał, że swoją wolność człowiek określa i rozwija przez poznanie i realizowanie dobra. W repertuarze niedzielnego koncertu nie mogło zabraknąć hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie „Błogosławieni miłosierni”. Była to jedna z pieśni, które zdecydowanie… otworzyły publiczności usta!

  Miłym zaskoczeniem stał się utwór „Do Ciebie ręce nasze wyciągamy”, którego autorem był właśnie Henryk Czich, a także… bardzo znane pieśni „Liczę na Ciebie, Ojcze” i pielgrzymkowa „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Nie były one jednak tradycyjne, a wykonane w stylistyce swingowej. Zadziałały na publiczność… ożywiająco! Henryk Czich, zarówno w trakcie wykonywania autorskich piosenek, jak i utworów dobrze znanych pabianiczanom, zachęcał zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewania.

  Tocząca się w trakcie koncertu opowieść o Janie Pawle II dotyczyła również jego pielgrzymek. Jak się okazało, wszystkich odbył aż… 104, w tym 9 razy podróżował do ojczyzny.

  Znaczenie pielgrzymek do Polski Czich opisał następująco: – Były one apelem, by nie mówić Chrystusowi „Nie”, a także zacząć mierzyć drugiego człowieka… miarą serca.

  Przypomniał również, że bez wizyt papieża w Polsce nie byłoby najważniejszych przemian w ustroju Polski, a także powstania „Solidarności”.

  Głównym celem spotkania było uczczenie Dnia Papieskiego, a także przypomnienie znaczenia postaci papieża Jana Pawła II, jego działalności. Ale przecież… była to również okazja do tego, by dać dowód swojej własnej wiary w Boga.

  O swoim udziale w sobotnim koncercie Henryk Czich wypowiedział się następująco: – Jestem osobą głęboko wierzącą i chcę o tym mówić w swojej twórczości. Mam w swoim dorobku piosenki o tematyce chrześcijańskiej. Chciałem pokazać, że tworzę również „coś innego”, co będzie wyrazem uwielbienia dla Pana Boga, ale także… spodoba się publiczności.

  Muzyczne spotkanie zwieńczone zostało wspólnym śpiewem „Barki”, czyli ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II.

  Niedzielny koncert był wspaniałą okazją do podzielenia się swoją wiarą poprzez muzykę, a przede wszystkim do upamiętnienia życia i pontyfikatu papieża Polaka – Jana Pawła II.

  Karolina Lewicka

  foto: red.

  Udostępnij