• News will be here
 • Mieszkańcy naszego regionu nie zgadzają się na tak wysokie podwyżki prądu, a przede wszystkim na te gigantyczne marże wytwórców energii. My płacimy coraz więcej, firmy padają, a bogacą się spółki Skarbu Państwa! – uważają politycy Platformy Obywatelskiej.

  W czwartek, 13 października, w centrum miasta starosta Krzysztof Habura zbierał podpisy pod petycją w sprawie rosnących cen prądu.

  Punkty, w których będzie można podpisać petycję, pojawią się dzisiaj, 14 października, o godz. 15.30 przy ul. Popławskiej, w pobliżu marketu Carrefour. W sobotę, 15 października, podpisy będzie można złożyć na Nowym Rynku i na Ryneczku przy ul. Nawrockiego.

  Przede wszystkim Ministerstwo Aktywów Państwowych stanowczymi działaniami prawnymi może zredukować marże wytwórców nawet do poziomu 10-12 procent ogólnej ceny energii z obecnych, szacowanych przez niektóre ze źródeł 72 procent – tłumaczy starosta Krzysztof Habura. – Wbrew przekazowi prezentowanemu w mediach, tzw. rządowych, za taki stan rzeczy nie odpowiada Unia Europejska, ani prowadzona wskutek rosyjskiej agresji wojna w Ukrainie. Jest to jedynie wynik obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii, gdzie marże mogły stać się elementem swego rodzaju gier transakcyjnych czy spekulacyjnych, niepozostających w związku z rzeczywistym kosztem wytworzenia prądu.

  Znaczna część podmiotów zajmujących się wytwarzaniem i handlem energią elektryczną to spółki Skarbu Państwa. Stąd też władza wykonawcza, czyli rząd, ma realne możliwości natychmiastowego wpłynięcia na stabilizację tego sektora gospodarki, i co za tym idzie, na wprowadzenie uczciwych oraz akceptowalnych dla konsumentów zasad ustalania marż.

  Nadchodzi czas zdecydowanych decyzji. Albo wsparcie otrzymają gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy indywidualni, co pozwoli im w godnych warunkach przetrwać nadchodzący sezon jesienno-zimowy albo dalej bogacić będą się wielkie, państwowe koncerny energetyczne – dodaje starosta.

  Te postulaty w imieniu mieszkańców regionu łódzkiego zostaną złożone na ręce prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który w najbliższą niedzielę, 16 października, odwiedzi Pabianice. Spotkanie zaplanowano o godz. 16.00 w OSP Pabianice przy ul. Jutrzkowickiej.

  foto: PO

  Udostępnij