• Rząd nakazał, samorządy muszą wykonać. Miasto od 1 grudnia wprowadza ograniczenia energetyczne.

  Rząd zobowiązał urzędy do redukcji zapotrzebowania na energię o 10 proc. w skali roku. Zgodnie z ustawą „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” kierownicy jednostek sektora finansów publicznych od 1 grudnia 2022r. do 31 grudnia 2022r. mają zredukować zużycie energii elektrycznej (wolumenów) o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019 oraz w 2023r. ograniczyć o 10 proc. energię w stosunku do zużycia z 2022r.

  Zgodnie z tymi wytycznymi ograniczenia zostaną wprowadzone w Urzędzie Miejskim i we wszystkich budynkach użyteczności publicznej poprzez m.in. zmniejszenie do niezbędnego minimum podświetleń wewnątrz budynków po zamknięciu, zamontowanie czujników ruchu i wyłączników światła w przestrzeniach wspólnych, weekendowe ograniczenie poboru prądu i ciepła, wyłączenie poza godzinami pracy zbędnych odbiorników energii (komputery, kopiarki), korzystanie z naturalnego światła, w miarę możliwości przesunięcie godzin sprzątania budynków na wcześniejsze.

  – W celu zmniejszenia zużycia energii cieplnej w miejskich budynkach użyteczności publicznej, z wyłączeniem termomodernizowanych, ZEC będzie regulował krzywą grzania i moc zamówioną według indywidualnych potrzeb placówek – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu sekretarz miasta Paweł Rózga.

  Obniżone zostaną m.in. nocne i weekendowe parametry grzania i nieznacznie obniżone parametry w ciągu dnia. Propagowana będzie akcja edukacyjna „20 stopni dla klimatu”, organizowana przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, w którą włączył się ZEC.

  Co ponadto?

  • 5248 – tyle świetlówek starego typu w szkołach i przedszkolach wymienionych zostanie na energooszczędne żarówki LED. Dotyczy to 13 placówek, których nie objął projekt termomodernizacji. Zredukowana zostanie moc oświetlenia na korytarzach, w salach gimnastycznych oraz na zewnątrz budynków; sprzątanie placówek przesunięte będzie na godziny wcześniejsze.

  MOSiR szacuje koszty wymiany oświetlenia na energooszczędne w hali tenisowej (pozostało 576 sztuk starych świetlówek), hali koszykówki (28 starych lamp metalohalogenowych i sodowych), pływalni (102 stare lampy halogenowe i świetlówki) i boiska piłkarskiego treningowego (24 stare lampy sodowe). Bieżnia w dzień powszedni pozostanie oświetlona do godz. 21.00, tak jak trwają treningi. Ograniczone zostaną godziny korzystania z sauny na pływalni i wyłączona sauna w hotelu MOSiR, obniżona temperatura w pomieszczeniach wynajmowanych komercyjnie (np. salach gimnastycznych po zakończeniu zajęć).

  W parkach wyłączone zostaną lampy sodowe, pozostaną ledowe. Czas oświetlenia parku Słowackiego zostanie skrócony do 20.00 w okresie zimowym. W parku Wolności oświetlenie ledowe wokół głównej alejki, górce aktywności i amfiteatrze będzie skrócone do 22.00 (oświetlenie do monitoringu bez zmian). Wyłączone zostanie oświetlenie nocne targowiska przy ul. Moniuszki oraz całonocna iluminacja kościołów św. Mateusza, Najświętszej Marii Panny, zamku, budynku MOK. Bez zmian pozostanie oświetlenie nocne Lewityna.

  Ciemne ulice?

  Połowę tego, co miasto płaci za dostawę energii elektrycznej, stanowią koszty oświetlenia ulicznego.

  Samorządy decydują się na skracanie czasu działania oświetlenia ulicznego w różny sposób, np. przez przesunięcie czasu załączenia i wyłączenia lub przerwę nocną.

  – Rozwiązanie przyjęte przez Pabianice to wyłączanie poszczególnych punktów oświetlenia ulicznego, tylko spośród starych lamp sodowych zużywających najwięcej energii, w miejscach gdzie na masztach oświetleniowych jest więcej niż jedna oprawa (z pominięciem miejsc newralgicznych) i ograniczenie oświetlenia w miejscach o najmniejszym natężeniu ruchu. Zachowane zostaną natomiast dotychczasowe godziny działania oświetlenia ulicznego – powiedział wiceprezydent Marek Gryglewski.

  W przyszłym roku 4,5 tys. źródeł światła oświetlających miasto zostanie wymienionych na energooszczędne w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej infrastruktury elektroenergetycznej miasta Pabianic”. Gwarantowane mamy 60 proc. oszczędności, czyli ok. 1 mln zł brutto – przy założeniu stawki proponowanej przez rząd 785 zł/MWh.

  Miasto Pabianice kupuje energię elektryczną w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej. Postępowanie przetargowe na zakup energii elektrycznej w roku 2023 nadal jest nierozstrzygnięte.

  Koszt dostawy energii do oświetlenia ulicznego w 2021 wyniósł 933.324 zł (271 zł/MWh), 2022 r. – 1.754.029 zł (509,30 zł /MWh),  2023 r.: przyjmując stawkę proponowaną przez rząd w wysokości 785 zł  – 2.703.540 zł. To prawie milion złotych więcej, porównując 2022 do 2023 roku.

  Udostępnij