• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Oszuści nie przebierają w środkach, by szybko wzbogacić się naszym kosztem. Najczęściej ich ofiarami padają osoby starsze.

    W Pabianicach 88-letnia mieszkanka padła ofiarą oszusta działającego pod legendą „na lekarza”. To najpopularniejsza ostatnio metoda oszustw. Polega to na tym, że oszuści podszywają się pod różne osoby, w tym przedstawicieli instytucji. Opowiadają dosyć wiarygodną historię – „legendę” – aby nakłonić swoją ofiarę do przekazania pieniędzy lub kosztowności. Tak też było w tym przypadku.

    W czwartek, 20 października, w godzinach popołudniowych na telefon stacjonarny 88-latki zadzwonił mężczyzna. Podając się za lekarza poinformował kobietę, że jej syn jest zakażony covidem i w ciężkim stanie trafił do szpitala. Według rozmówcy potrzebne było dużo pieniędzy na ratowanie życia jej syna. 88-latka przekazała gotówkę kobiecie, którą przysłał „lekarz”. W ten sposób seniorka straciła oszczędności życia.

    – Ten przykład pokazuje, jak wyszukanymi metodami manipulacji posługują się przestępcy, opierając działania na emocjach swoich ofiar – mówi rzecznik policji.

    Jak nie stać się ofiarą oszustów?

    Przede wszystkim należy zachować ostrożność! Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań – apeluje policja.

    Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie, nie podawajmy kodów i haseł do konta. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

    Udostępnij