• Oszuści nie przebierają w środkach, by szybko wzbogacić się naszym kosztem. Najczęściej ich ofiarami padają osoby starsze.

  W Pabianicach 88-letnia mieszkanka padła ofiarą oszusta działającego pod legendą „na lekarza”. To najpopularniejsza ostatnio metoda oszustw. Polega to na tym, że oszuści podszywają się pod różne osoby, w tym przedstawicieli instytucji. Opowiadają dosyć wiarygodną historię – „legendę” – aby nakłonić swoją ofiarę do przekazania pieniędzy lub kosztowności. Tak też było w tym przypadku.

  W czwartek, 20 października, w godzinach popołudniowych na telefon stacjonarny 88-latki zadzwonił mężczyzna. Podając się za lekarza poinformował kobietę, że jej syn jest zakażony covidem i w ciężkim stanie trafił do szpitala. Według rozmówcy potrzebne było dużo pieniędzy na ratowanie życia jej syna. 88-latka przekazała gotówkę kobiecie, którą przysłał „lekarz”. W ten sposób seniorka straciła oszczędności życia.

  – Ten przykład pokazuje, jak wyszukanymi metodami manipulacji posługują się przestępcy, opierając działania na emocjach swoich ofiar – mówi rzecznik policji.

  Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  Przede wszystkim należy zachować ostrożność! Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań – apeluje policja.

  Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie, nie podawajmy kodów i haseł do konta. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  Udostępnij